Üçyol-Üçkuyular Metro hattının Göztepe istasyonu 25 Mart'ta açılacak

Üçyol – Üçkuyular Metro hattının Göztepe istasyonu 25 Mart’ta açılacak :İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aziz Kocaoğlu, bir önceki seçim döneminde açıkladığı vaatlerini bir kez daha sıraladı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Aziz Kocaoğlu, 2014-2019 hizmet dönemine ilişkin strateji ve projelerini Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlediği toplantıyla açıklarken ortaya bildik projeler çıktı. Kocaoğlu, bir önceki seçimlerde de vaatleri arasında yer alan metro, tramvay, çöp berteraf tesisi, stat yapımı gibi projeleri bu seçim için de açıkladı.
Yine yine yine metro…
2009’da yapılan seçimlerden 10 gün önce, bir türlü bitirilemeyen Üçyol-Üçkuyular Metro projesi için “Bitmediği için ağlayayım da gözden mi olayım” açıklaması yapan Kocaoğlu, hattın Göztepe istasyonunu seçimler öncesi 25 Mart’ta açacaklarını duyurdu. Kocaoğlu, hattın kalan son iki istasyon için ise, 30 Nisan’dan itibaren deneme seferlerinin başlayacağını dile getirdi. Kocaoğlu, yeni dönemde 5 metro, 6 tramvay, 2 ayrı banliyö hattı ve devam eden projelerle birlikte İzmir’de raylı sistemi 302 kilometreye çıkaracaklarını iddia etti.
Başkan Kocaoğlu’nun 2009 yılı seçim bildirgesinde yer alan katı atık bertaraf tesisi, tramvay hatları, Yeni Fuar Alanı, kongre merkezi, opera binası, Akdeniz Tema Parkı gibi projeler yalnızca kağıt üzerinde kaldı. Kent genelinde trafik sıkışıklığı hat safhaya ulaşmasına rağmen 2005 yılında temeli atılan Üçyol-Üçkuyular Metrosu’nun halen hizmete girmemiş olması İzmirliler’i bezdirdi. Gaziemir’de yapımı öngörülen Yeni Fuar Alanı da inşaatına başlanan ama henüz hayata geçmeyen projeler arasında yer aldı.
Körfez’de yüzme hedefi
Kocaoğlu’nun 2009 seçimleri öncesinde vaat ettiği 251 projeden sadece 37’sini yani yüzde 15’ini gerçekleştirdiği ortaya çıkarken Kocaoğlu, önümüzdeki dönem için de bu 5 yılda sözverip de gerçekleştiremediği birçok projeyi İzmirliler’in karşısına koydu.
Kocaoğlu, hükümetin yapmak için yatırım programına aldığı Halkapınar-Otogar metro hattını da Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki 5 yılda hayata geçireceği projeler arasında saydı. Kocaoğlu, “Talatpaşa, Şair Eşref ve Ziya Gökalp bulvarlarının bağlandığı Vahap Özaltay Meydanı ile Havagazı Fabrikası arası güzergahta, 2 gidiş 2 geliş olacak şekilde gerçekleştirilecek aç kapa tünel çalışması ile kentin en sorunlu kavşak ve güzergahına çözüm getirilecek ve bu bölge yer üstü çalışmasıyla birlikte üstünden sadece tramvayın geçeceği bir yaya bölgesi niteliğine kavuşturulacak” dedi.
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde İzmir için açıkladığı 1414 proje arasında Körfez’e Hayat Adası yapmayı da vaat etmişti. Kocaoğlu da, İzmir Limanı ve Körfezi Rehabilitasyon Projesi kapsamında körfezden çıkan tarama malzemelerinden, canlılar için üzerinde alternatif yaşam ve üreme alanının yer aldığı “Doğal Yaşam Adası” oluşturucaklarını öne sürdü. Kocaoğlu, yıllardır dile getirdiği “Körfez’de yüzülebilecek” vaadini yine tekrarladı.
2009 seçimleri öncesindeki gibi yine 2 stat vaadinde bulunarak, “İzmir’e uluslararası standartlarda iki yeni stat kazandırılacak” dedi.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar