Halkalı – Kapıkule yeni demiryolu inşaat çalışmaları

Halkalı – Kapıkule yeni demiryolu inşaat çalışmaları :Bu projenin yapılması ile Batıda Kapıkuleden başlayan güzergah, doğu yönüne doğru mevcut İstanbul – Ankara – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars üzerinden Kars-Tiflis hattının yapılması ile Tiflis’e ve oradan da mevcut demiryolu ile Bakü’ye ulaşacaktır.


Halkalı-Bulgaristan Hududu Demiryolu Etüt Proje ve Mühendislik hizmetleri işi 2009 yılında tamamlanmıştır.

İstanbul-Tekirdağ-Kırklareli ve Edirne arasında 230 km. uzunluğunda yeni Demiryolunun yapım işi IPA Fonları kullanılarak yapılmasına yönelik görüşmeler devam etmektedir.

SİNCAN-ÇAYIRHAN-İSTANBUL DEMİRYOLU ETÜT PROJE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ (414 km.)
Sincan-Çayırhan-İstanbul Demiryolu, Etüt ve Proje Hizmetleri İşinin AVAN proje çalışmalarına 01.07.2011 tarihinde başlanılmış olup, 2013 yılı sonunda tamamlanmıştır.

1977–1980 yılları arasında Alman Obermeir firması tarafından projelendirilen 260 km uzunluğundaki Arifiye-Sincan kesimi ‰ 12,5 eğim esas alınarak yük ve yolcu taşımacılığı yapılacak şekilde projelendirilmiştir. Ankara-İstanbul arasındaki yük taşımacılığının mevcut hat ile taşınacağı göz önüne alındığında, Çayırhan-İstanbul arasında sadece yolcu taşımacılığına yönelik yeni bir güzergâh çalışması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Dünyadaki gelişmelerde göz önünde tutulmak suretiyle Ankara-İstanbul arasında alternatifli olarak hattın geometrik standartlarının belirlenmesi ve buna göre güzergâhın tespit edilerek Avan Proje, ÇED ve Fizibilite Etütlerinin yapılması ileriye yönelik olarak oldukça faydalı bir çalışma olacaktır.

Projenin Başlangıç Tarihi : 2007
Projenin Planlanan Bitiş Tarihi : 2016
Proje Bedeli : 1.946.607.000 TLİlk yorum yapan olun

Yorumlar