TÜRSİD Araç Komisyonu Toplantısı Kent İçi Raylı Sistem İşletmecilerini Bir Araya Getirdi

TÜRSİD Araç Komisyonu Toplantısı Kent İçi Raylı Sistem İşletmecilerini Bir Araya Getirdi :Tüm Raylı Sistemler İşletmecileri Derneğinin(TÜRSİD) Araç Komisyonu V. Toplantısı; 22-23 Ekim 2015 tarihlerinde Konya’da Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Tüm Kent İçi Raylı Sistem İşletmecilerinin eksiksiz katılım sağladığı toplantıya ilgi hayli yüksek oldu.

TÜRSİD Araç Komisyonu Başkanı Sn. İzzet ATA açılış konuşmasına; Hz Mevlana’nın “Gel” çağrısına kulak verircesine tüm işletmecilerin toplantıya eksiksiz katılımlarından dolayı teşekkür ederek, “Gez Dünyayı, Gör Konya’yı” sözünü çok anlamlı bulduğunu belirtip, tarihiyle, maneviyatıyla bir gönül şehri olan Konya’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem İşletmesinin ikinci el tramvay araçları ile uzun yıllar başarılı bir işletmecilik yaptıktan sonra; Türkiye’de ilk defa dışarıdan enerji beslemesi olmaksızın üzerindeki enerji depolama sistemi ile yaklaşık 4-5 km yolculu işletmenin katenersiz olarak yapıldığı son teknoloji ile donatılı en yeni tramvay araçlarına sahip işletmeci kuruluşu olarak öne çıkmasının son derece önemli ve kayda değer olduğunu belirtti.

Sn. ATA; artık başta büyükşehirlerimiz olmak üzere diğer tüm şehirlerimizde toplu taşımaya duyulan ihtiyacın günden güne artmakta olduğunu, tüm şehir sakinlerinin yaşam kalitesini doğrudan etkiler duruma geldiğini; hal böyle olunca da sürekli gelişim anlayışının önemine inanan toplu ulaşım işletmecilerinin ülkedeki ve dünyadaki başarılı uygulamaları takip ederek en iyileri ortaya çıkarmaya ve faaliyetlerini iyileştirmeye odaklandıklarını ifade etti.

Artık dünyada hemen her alanda olduğu gibi Raylı Sistem Araç bakım-onarım alanlarında da “Akıllı Yönetim Modellerinin, Sistemlerinin” konuşulduğunu sert rekabet koşullarında KÜRESEL bir rekabetin yaşandığını, bu rekabet durumunun işletmeleri birçok alanda istese de istemese de iyileştirmeler yapmaya zorladığını belirten Sn. ATA; işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için MALİYET HAKİMİYETİNİN artık kaçınılmaz hale geldiğini belirtti.

TÜRSİD Araç platformunun; işletmeler için hem küresel rekabet şartlarına uyum sağlama hem de var olan bilgi ve deneyimlerin paylaşılarak istifadesi açısından önemli kazançlar sağladığını belirten Sn. ATA; ülkedeki kent içi raylı sistem işletmecilerinin bu manada bir araya gelerek bir birinden haberdar olmasının, eksikliklerini bilmelerinin, yaptıkları iyileştirmeleri, tehlikeleri, fırsatları, izledikleri politikaları öğrenmeleri ve işbirliği içinde çalışmalarının çok önemli olduğunu vurguladı. Komisyonun son 5 ayda yaptığı faaliyetlerden ve alt çalışma komisyonlarının yaptıkları faaliyetlerinden bahsederek konuşmasını tamamladı.

Toplantıya onur konuğu olarak katılıp söz alan Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Ercan USLU da yaptığı konuşmasında; katılımcıları bu mübarek günlerde Konya’da misafir etmekten büyük bir mutluluk duyduklarını ifade ederek; dünyada barışın yayıldığı, akan kanın azaldığı bir yıl olmasını temenni ettiğini belirtti. Sn. USLU; TÜRSİD çalışmalarını ilgiyle ve yakinen takip ettiğini ifade ederek bir süre sonra TÜRSİD’in şehir içi raylı sistem taşımacılığında tek otorite olacağı inancında olduğunu belirtti. TÜRSİD toplantıları ile kamu menfaatinin gözetildiği, klasik tabir ile tüyü bitmemiş yetimin hakkının korunduğu çok dikkatli çalışmaların yapıldığını ifade etti. Yapılan bu çalışmaların her işletmeye çok şeyler kattığını diğer bir tabir ile heybelerinin doldurulduğunu belirtti. Raylı sistemlerle ilgili tecrübenin hemen ve kolay oluşmadığını, ciddi bir zaman ve emek istediğini belirtti. Konya tarihinde raylı sistemlerle ilgili en yüksek bütçeli ihaleyi başarıyla tamamladıklarını belirtti. Yaptıkları istişareler ile kamu kaynaklarında israfa yol açmadan, son derece dikkatli ve eskilerin tabiri ile “Efradını cami, ağyarını mani” bir ihaleyi yaptıklarını ifade etti. Eski araçlar ile 28 yıldır taşımacılık yaptıklarını ancak yeni yaptıkları bu ihaleden sonra bunların 20 adedinin yenilenerek Saraybosna’ya verileceğini belirtti. Saraybosna’nın mevcut araçlarının çok eski olmasından dolayı yenilenmiş Konya araçlarının kendileri için verimli bir hediye olacağını belirtti. Sn. USLU; Kamu kaynaklarını çok dikkatli harcanması gerektiğini belirterek demir ağlarla ülkenin örülmesinin hızlandığını, bir kılavuza ihtiyaç olduğunu bundan dolayı da yapılan bu toplantıların çok çok önemli olduğunu belirtti. TÜRSİD Araç Komisyonunun düzgün işleyen ve faydalı çalışmalar ortaya çıkaran bir komisyon olduğunu belirtti. Hz Mevlana’nın tabiri ile pergeli açarak komisyon çalışmalarının diğer illeri de kapsaması gerektiği kanaatinde olduğunu belirtti. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür çalışmalarda üzerlerine düşen ne ise de itina ile yerine getireceklerini belirtti.

Kurumların yaptığı sunumlar ile başlayan toplantıda; alt çalışma komisyonları yaptıkları faaliyetler ile ilgili olarak katılımcıları bilgilendirdiler.

Komisyon bir sonraki toplantısını 12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde Samsun’da Samulaş’ın ev sahipliğinde yapmayı kararlaştırarak; Konya Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem tesis ve araçlarında teknik gezi ve inceleme yaptıktan sonra toplantısını tamamladı.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Cum 15

İhale İlanı : Personel Hizmeti Alınacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Cum 15

İhale İlanı : Köprü İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar