Üçyol-Üçkuyular Metro Hattına Bakanlıktan İnceleme

Üçyol-Üçkuyular Metro Hattına Bakanlıktan İnceleme :Üçyol-Üçkuyular hattının güvenlik açısından riskler taşıdığı yönündeki raporlara karşın hizmete açıldığı yönündeki iddialar ve şikayetler üzerine İçişleri Bakanlığı İzmir’e müfettiş yolladıİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl seferlere açtığı Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı’nın, güvelik açısından riskler içerdiğine ilişkin bilimsel raporları dikkate almadığı yönündeki iddialar İçişleri Bakanlığı müfetteşlerince incelenecek. İzmir kamuoyuna duyurulan söz konusu rapor ve iddiaların ardından Temiz İzmir Derneği’nin yaptığı başvuruyu değerlendiren İçişleri Bakanlığı, İzmir’e müfettiş gönderdi. Mülkiye başmüfettişi Aydın Erbul’un Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı’nda incelemelere başladığı öğrenildi. İddialarla ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da ifadesine başvurabileceği belirtilirken, müfettişin hazırlayacağı rapor, metronun kaderini belirleyecek.

RAPOR BEKLENİYOR
Müfettiş Erbul, hazırladığı raporun sonuç bölümünde sorumlular hakkında soruşturma açılması yönünde görüş belirtirse İçişleri Bakanı Selami Altınok’un da onayı ile başta Başkan Kocaoğlu olmak üzere 2005 ile 2014 yılları arasında metro projesinde görev alan tüm bürokratlar hakkında soruşturma açılabilecek. Erbul, soruşturma açılmasına gerek olmadığı yönünde görüş belirtirse metro dosyası kapanacak. İzmir Metrosu’nun, yapımı uzun yıllar süren Üçyol-Üçkuyular hattının inşası sırasında tünel yırtıklarının meydana geldiği, ayrıca yangın algılama ve söndürme sistemlerinin bulunmadığı Egeli Sabah tarafından belgeleriyle kamuoyuna duyurulmuş, Elektrik Mühendisleri Odası, metronun bu haliyle yolculu seferlere açılmasının sakıncalı olacağına dikkat çekmişti. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Erdem Canbay, tünelle ilgili çekincelerini ifade etmek için 5 Haziran 2012’de İzmir’e gelmiş, fakat randevulu toplantıya Aziz Kocaoğlu da, Raylı Sistemlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek de katılmamıştı.

HAYATİ EKSİKLİKLER
ODTÜ’nün söz konusu raporunda su basıncının dikkate alınmaması, tünel hesaplamaları yapılırken deprem yükünün yanlış hesaplanması sonucu 2011 ve 2012’de tünel yırtılmaları meydana geldiği belirtilmiş, Egeli Sabah’ın ulaştığı bu rapor kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Konuyla ilgili yetkin bilim insanları, bu eksiklerin “hayati” nitelik taşıdığını, hattın açılmasının son derece sakıncalı olduğunu ifade etmişlerdi.

BİNMEYİN DİYORUM
Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlarından Burhan Özfatura, metronun söz konusu hatlarını kast ederek “çoluk çoluğuma, yakınlarıma binmeyin diyorum” açıklamasında bulunmuştu. İzmir Metrosu’nun 9 yılda ancak bitirilebilen ve bu süreçte civardaki çok sayıda esnafın iflasına yol açan 5,5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular hatttındaki sıkıntıların uzmanlarca daha yolun başında dile getirildiği ancak Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bu uyarıları dikkate almadığı, ayrıca tünellerde tıraşlama yapıldığı ve sinyalizasyonun son derece ilkel yöntemlerle sağlandığı yönünde de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eski raylı sistem daire başkanı Hanefi Caner’den Egeli Sabah’a açıklama gelmişti.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar