Çerkezköy-Uzunköprü-Kapıkule tren seferlerinin İptal gerekçesi yolcu azlığı

Çerkezköy-Uzunköprü-Kapıkule tren seferlerinin İptal gerekçesi yolcu azlığı :Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Dt.Ayşe Doğan, Çerkezköy-Uzunköprü-Kapıkule arasındaki tren seferlerinin, yolcu azlığı nedeniyle iptal edildiğini söyledi.
Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan yaptığı açıklamada Çerkezköy-Uzunköprü-Kapıkule tren seferlerinin yolcu azlığı nedeniyle iptal edildiğini söyledi. Milletvekili Doğan, “Söz konusu trenlerin çalıştığı dönem içerisindeki toplam gelirler toplam maliyetler ile mukayese edildiğinde gelirin gideri karşılama oranı yüzde 2’dir. Seferlerin bu şekilde işletilmesi verimli olmayacağından iptal edilmek zorunda kalınmıştır” dedi.
Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Dt.Ayşe Doğan, Çerkezköy-Uzunköprü-Kapıkule arasındaki tren seferlerinin, yolcu azlığı nedeniyle iptal edildiğini söyledi.
“DOLULUK ORANI YÜZDE 12”
Trakya Bölgesel trenler için Kapıkule, Edirne Şehir, Edirne, Uzunköprü, Pehlivanköy, Alpullu, Lüleburgaz, Muratlı, Çorlu, Velimeşe, Çerkezköy olmak üzere 10 adet Gar ve İstasyon statülü yerden yolcu iniş-binişi yapıldığını kaydeden Milletvekili Doğan “Kapıkule-Çerkezköy (karşılıklı 1’er sefer/gün) ve Uzunköprü-Çerkezköy (karşılıklı 1’er sefer/gün) arasında işleyen toplam 4 adet Bölgesel Ekspres treninin her bir sefer kapasitesi 294 yolcudur. Ancak trenin işlediği dönemde; Kapıkule-Çerkezköy trenlerinde sefer başına ortalama 28 yolcu, yine Çerkezköy-Uzunköprü arasında ortalama 43 yolcu taşınmıştır. Görüleceği üzere bu trenlerin kullanımları ortalama yüzde 7,3; doluluk oranları ise ortalama yüzde 12 olarak gerçekleşmiştir. Hafta içi ortalamalar ise kullanımda yüzde 5, doluluk oranında yüzde 9 olabilmiştir” dedi.
“GELİRİN GİDERİ KARŞILAMA ORANI YÜZDE 2”
Yolcu yetersizliği nedeniyle seferlerin iptal edildiğini belirten Doğan şunları söyledi: “Söz konusu trenlerin çalıştığı dönem içerisindeki toplam gelirler toplam maliyetler ile mukayese edildiğinde gelirin gideri karşılama oranı yüzde 2’dir. Sonuç olarak; Kapıkule/Uzunköprü-Çerkezköy arasında işletilen trenler sefere konulduğu ilk günden beri yakından izlenmiş ve yolcu hareketleri kayıt altına alınmıştır. Hafta içi yolculuk ortalamaları 20-25 yolcuyu geçememiştir. Hafta sonlarındaki yolculuk sayılarında az miktardaki artışlar ise yetersiz kaldığından ve bu şekilde işletilmesi verimli olmayacağından seferler iptal edilmek zorunda kalınmıştır.
“ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”
Bölge halkının daha çok İstanbul (Sirkeci) bağlantılı seyahatlerinde demiryolunu yoğun olarak tercih ettikleri müşahede edilmiş olup, yol ve diğer tesislerimizle ilgili yenileme çalışmaları tamamlanarak İstanbul ile demiryolu bağlantısı sağlandığında daha hızlı ve konforlu şekilde yöre halkının değişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek farklı parkurlarda ve yeterli sayıda trenin sefere konulması planlanmaktadır. Bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.”sohbet

1 Comment

  1. TCDD nin şu anda yol çalışmaları bittikten sonra verimli olarak yeni işletmeye alabileceği hattın biri zonguldak-Ankara, Diğeri Bandırma-Eskişehir(YHT)-Ankara hattıdır. birde Afyonkarahisar-Konya arasıdır. Bu nedenle Balıkesir-kütahya arası bir an önce bitirilmelidir.

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar