İşte Antalyaya Yapılması Planlanan Metro Hatları



İşte Antalyaya Yapılması Planlanan Metro Hatları :Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’ya metro hatlarının yapılacağını açıkladı.

​Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları yürütülen Ulaşım Master Planı kapsamında Antalya’da Kepez ve Konyaaltı ve Muratpaşa ilçeleri ile Muratpaşa ilçesinin Lara Bölgesi ve Aksu ilçesinin Kundu Bölgesine metro hatları yapılacak.

​Yapılması planlanan metronun ana omurgası Liman’dan başlayarak Konyaaltı ilçesinden geçip 100.Yıl Bulvarına gelecek. Daha sonra Mevlana Kavşağında hat 2 yöne ayrılacak: bir hat Kızılarık-Kepez Belediyesi yönünde devam ederek Varsak tarafına gidecek, diğer hat Mevlana Caddesinden Muratpaşa Belediyesi, Lara ve Kundu yönüne gidecek. ​Yapılacak Metrolar mevcut ve yapılacak tramvay hatları ile bağlantılı olacak.

İşte Antalya’nın Metro hatları:
​M1 Liman-Konyaaltı-100.Yıl-Kızılarık-Kepez Belediyesi-Varsak
M2 Mevlana-B.Onat-Metin Kasapoğlu-Muratpaşa Belediyesi-Lara-Kundu

Başkan Türel şöyle konuştu: “Antalya’nın en büyük kavşağını Kepez’e yapıyoruz. Düden kavşağını tünel geçişli olarak 3 katlı hale getiriyoruz. Eylül ayı gibi hizmete açma hedefimiz var. 3’üncü etap raylı sistem hattını YPK onayına sunduk. 23 kilometrelik 3. Etap raylı sistemimizin yaklaşık 18 km’si Kepez sınırları içinden geçiyor. Varsak’tan başlayıp Otogar, Üniversite, Meltem ve Eğitim Araştırma Hastanesi’ne uzanıyor.”

KEPEZ’E METRO GELİYOR
Bir sonraki dönem Kepez’e metro geleceğini söyleyen Türel, “Bundan sonraki dönemde Antalya’nın toplu ulaşımındaki gündemi metrodur. Büyük Liman’dan başlayacak metro yerin altından Varsak’a ve Lara-Kundu’ya gidecek. Bir kolu Varsak’a, bir kolu Kundu’ya uzanan bir metro hattı Antalya’nın gündeminde olacak” dedi.

KONYAALTI-LARA ARASINDA METRO
Ulaştırma Bakanlığı inceleme sürecinde olan Ulaşım Master Planı çalışmasına göre Antalya’nın bir sonraki etapta metro ile tanışabileceğini belirten Türel, “Ulaştırma Bakanlığı’nın incelemelerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Ön izinden sonra Ulaşım Master Planı’nı STK’lar, ilgili meslek odaları, muhtarlar ve Antalyalıların tartışmasına açacağız. Ama bir metro bundan sonra Antalya’nın gündeminde olacak husustur. Artık teknoloji geliştikçe metronun neredeyse hemzeminde yani sıfır zeminde yaptığımız raylı sistemle başa baş bir maliyeti olması, öncelikli olarak yolculuk sayısı kapasitesi olarak daha uygun olduğu için metroya yönlendiriyor. O yüzen bundan bir sonraki dönemde Konyaaltı’ndan Lara-Kundu’ya ve bir ayağı da yine Varsak’a çıkacak bir metro hattı mutlaka yapılması gereken bir yatırımdır” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri



İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.