TCDD Hemzemin Geçit Temasıyla 8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumunda

8.Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi, 16 Kasım Perşembe günü, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın katılımıyla ATO Congresium’da açıldı.


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları çok sayıda kamu ve özel kuruluşun katıldığı sergiye UDHB bünyesinde “Hemzemin Geçit” temalı stant açarak katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım Sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin en büyük trafik etkinliğinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen İçişleri, Milli Eğitim, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları başta olmak üzere bütün paydaşlara teşekkür etti.

Yolun sadece bir ulaşım alt yapısı değil aynı zamanda hayatı anlamlı kılma olduğunu belirten Yıldırım, kolektif bir iş olan ulaşım konusunda her bakanlığın kendi alanında üzerine düşeni yapacağını, kendilerinin de bunun koordinasyonunu sağlayacağını söyledi.

Yıldırım, hedeflerinin karayollarının ulaşımdaki payını orta ve uzun vadede yüzde 95’lerden yüzde 80’in altına geriletebilmek olduğunu kaydederek, bölünmüş yollar yapılmadığı takdirde şehirlerarası trafiğin de şehir içi, İstanbul ve Ankara trafiği gibi olacağını vurguladı.

Trafikte kullanılan gereksiz yakıtın, havaya verilen egzoz miktarının ekonominin kaybı olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Havayolunda 4 kat büyüme oldu. Demiryollarında hızlı tren ağlarının yaygınlaşması, mevcut demiryolu altyapısının yenilenmesiyle orada da büyüme oldu. O büyüme istediğimiz seviyede değil ama mesele, yolcu da 4 katı geçti. Bugün Konya-Ankara, Ankara-Eskişehir arasındaki seyahatlerin yüzde 72’si demiryoluyla. Şimdi insan niye arabaya binsin? Araba sürmek her zaman zevkli bir şey değil. Bir müddet sonra yük olur, yorgunluk başlıyor, dikkat dağılıyor, risk, tehlike artıyor, kaza meydana gelebiliyor.” diye konuştu.

Kişinin sadece kendisinin dikkatli olup, kurallara uymasının yetmediğini, başkasının hatasını da kollayıp gözetmesi gerektiğini dile getiren Yıldırım bu durumun sürdürülebilir olmadığını dile getirdi.

Yıldırım, trafik güvenliği açısından gelinen noktanın yeterli görünmediğini belirterek, son 15 yılda ölümlü kazalardaki can kaybının yüzde 30 aşağı çekildiğini söyledi.

“TRAFİĞİN ANA UNSURU İNSANDIR”

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Otoyolu, Osmangazi Köprüsü İzmir-İstanbul Otoyolu, Avrasya Tüneli, Çanakkale Köprüsü, Marmaray, İstanbul-Ankara hızlı treni ve dünyanın en büyük havalimanı örneğini veren Yıldırım, “Hayal anlatmıyoruz hayal, gerçekleri anlatıyoruz. Hayalleri gerçeğe dönüştüren kadroların eserlerini anlatıyoruz. Türkiye büyük atılımlar içerisinde” ifadelerini kullandı.

Trafiğin ana unsurunun insan olduğunu vurgulayan Yıldırım, trafiğin güvenli hale gelmesi için alınan her türlü tedbiri de insanın uygulayacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, 3 gün sürecek sempozyum ve serginin Türkiye’de trafik güvenliğinin ve trafik kazalarının azaltılmasına yönelik farkındalığın oluşmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

ARSLAN: “AKILLI YOLLAR GELECEĞİMİZİN YOLLARI OLACAK”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın önderliğinde ülkenin trafik güvenliği adına çok mesafe kat ettiklerini söyledi.

İnşa ettikleri yollar ve akıllı ulaşım sistemleriyle ülke trafiğini son 15 yılda yeniden tasarladıklarını ve imar ettiklerini belirten Arslan, insan yaşamını ve konforunu artıracak şekilde birçok geliştirme sağladıklarını anlattı.

Erişim ve ulaşıma 362 milyar lira yatırım yapıldığını dile getiren Arslan, Arslan, geçmişte “tekerlek dönsün” anlayışıyla yol yapılırken, bugün gelinen noktada artık uluslararası standartlara uygun geliştirilmiş sürüş konforu ve trafik güvenliğini azami ölçüde sağlayan yollar yapıldığını bildirdi.

UDH Bakanı Ahmet Arslan, Başbakan Yıldırım’a hitaben, “gidemediğin yer senin değildir.” sözlerini anımsatarak, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve sizin liderliğinizde bu ifade, ‘güvenle, konforla ve kısa sürede gidemediğin yer senin değildir.’ şeklinde değişti. Hiç şüpheniz olmasın, ülkemizde yol ile araç arasında interaktif iletişim ortamı sağlanması, trafik güvenliği ve seyahat rahatlığı faktörünün mümkün olan en üst düzeye çıkarılması noktasında akıllı yollar geleceğimizin yolları olacaktır.” diye konuştu.

“HEMZEMİN GEÇİT” TEMALI TCDD STANDINA YOĞUN İLGİ

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları ve diğer yetkililerden oluşan heyetle birlikte stantları ziyaret etti.

Apaydın, TCDD standında heyete hemzemin geçitlerde yapılan iyileştirmeler ile alt ve üst geçit çalışmaları hakkında bilgi aktardı.

Hemzemin Geçitlerde Alınan Önlemler ve Uyulması Gereken Kurallar, Trafikte saygı, Trafik Güvenliği ve Medya, Akıllı Ulaşım Sistemleri, E-Call (Acil Çağrı Sistemi) temalı sergi, 18 Kasım Cumartesi saat 17.00 ye kadar açık kalacak.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar