Yerli Otomobil Üretimi İçin Raporlar Konya’yı İşaret Ediyor

yerli otomobil uretimi icin raporlar konyayi isaret ediyor
yerli otomobil uretimi icin raporlar konyayi isaret ediyor

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ile MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Konya’da yerli otomobil tesisinin kurulması için TBMM Başkanlığına ‘Araştırma Önergesi’ verdiler
Son yıllarda sanayi alanında ve otomotiv parça üretiminde önde gelen Konya’da otomobil fabrikasının kurulması için girişimler devam ediyor. Son olarak MHP Grup Başkanlığı adına Konya Milletvekilleri Mustafa Kalaycı ile Esin Kara, TBMM Meclis Başkanlığı’na Konya’da yerli ve milli üretim yapılabilecek otomobil üretim tesisinin kurulması için meclis araştırması açılmasını teklifi verdiler. 2019/275 numaralı dilekçede verilen teklifte, Yerli otomobil üretim tesisinin ihtiyaç duyulan altyapının oluşması ve yatırım zeminin hazırlanması amacıyla gerekli şartların incelenmesi için Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü 104. ve 105. Maddeleri gereği Meclis Araştırılması açılması yer aldı.


KARA: TÜM KONYALI VEKİLLERİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, gazetemize yaptığı açıklamada, Yerli otomotiv tesisinin Konya’da kurulması için büyük caba harcadıklarını dile getirdi. Yerli ve milli otomotiv tesisin Konya’da kurulması için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de 24 Haziran seçimleri öncesinde bir konuşmasında en uygun ilin Konya olduğunu söylediğini hatırlatan Kara, “Otomotiv tesisin Konya’da kurulması için meclise araştırma önergesi verdi. Şu anda MEVKA, KSO, KTO, KOS gibi kuruluşların yaptığı çalışmalarda 8 ilin karşılaştırılması sonucunda en uygun ilin Konya olduğu araştırmalarda ortaya çıkıyor. Tabi bazı itiraz var. İtirazların gerekçelerinde de limanlara uzaklığı, istihdam sorunu gibi nedenler yer alıyor.

Bizlerde; Konya’da otomotiv sektörüyle ilgili her türlü yan sanayi zaten mevcut. Konya sanayisi buna hazır, altyapı, istihdam, gelişmişlik gibi konularda çok büyük katkılar sağlanacağını söylüyoruz. Sadece Konya’da liman yok diye elenmesinin haksızlık olacağını düşüyorum. Son zamanlarda yapılan Yüksek Hızlı Tren hattı ile limana ulaşım çok kolay ve hızlı şekilde yapılacak. Konya’ya otomobil tesisinin kurulması için tüm Konyalı vekillerin desteğini istiyoruz. Konya’nın tüm sorunlarını Kalaycı Başkanımızla birlikte TBMM’de dile getiriyoruz. İnşallah yerli otomotiv tesisi ve aynı zamanda Savunma sanayi ile tesiste Konya’da kurulsun istiyoruz” dedi.

KÜTÜKCÜ: YERLİ OTOMOBİLİN YERİ KONYA

Geçtiğimiz yıl Konya Sanayi Odası tarafından Selçuklu Kongre Merkezi’nde Uluslararası Otomotiv Sektörünün Geleceği (OSEG) Konferansı’nda konuşan Başkan Memiş Kütükcü, yerli otomobilin Konya’da üretilmesi için en uygun il olduğunu söylemişti. Ortay çıkan raporların da bunu ispatladığını söyleyen Başkan Kütükcü şöyle konuşmuştu, “Yerli otomobilin üretimi için en uygun yerin Konya olduğunu raporlarla ortaya koyduklarını belirten Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, “Biz Konya’nın yerli otomobil yatırımının yapılacağı en uygun yer olduğunu iddia ediyoruz. Bu iddiamızı da raporlarla ortaya koyduk. Profesyonel bir kuruluşa rapor hazırlatan tek şehiriz. Tüm siyasi çevrelere ve yerli otomobil ortak girişim grubuna gelin bu yatırımı Konya’da yapın. Konya ile iş yapan kazanır çağrımı yinelemek istiyorum”

RAPORLAR KONYA’YI İŞARET EDİYOR

Yerli otomobilin üretim tesisinin kurulması için birçok şehir yarış içine girdi. Tesisinin kendi sınırlarına kurulmasını isteyen şehirlerin başında Konya’nın yanı sıra; Bursa, Kocaeli, Kayseri, Eskişehir, Mersin geliyor. Yerli otomobil tesisinin Konya’da kurulması için Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA)’nın hazırladığı Ön Değerlendirme Raporu’nda birçok Konya’nın birçok avantajı yer alıyor. Raporun en başında, istihdamın var olduğu ve nüfusta 20-30 yaş arası grubunu yoğun şekilde yer aldığı belirtiliyor. Raporun diğer bölümlerinde coğrafi konum, beşeri sermaye ve sosyal yaşam, Konya sanayi altyapısı, otomotiv yan sanayi ve destekleyici sektörler ayrıntılı bir şekilde verildi. Bunun yanında, Konya’da ulaşımın güçlü olduğu da tüm detaylarıyla yer alıyor.

GÜÇLÜ RAPORLAR BAKANA SUNULDU

Yerli otomobilin üretileceği tesisin kurulması için Konya’daki yetkililer tüm çabalarını ortaya koymaya devam ediyorlar. Konya’da gerçekleştirilen OSEG 5. Konferansında Konya’nın yerli otomobil üretim tesisinin kurulması için tüm detaylar KSO tarafından ayrı ayrı raporlaştırılmıştı. Konya ve yerli otomobil vurgusu Türkiye’nin çalışmalarını yürüttüğü yerli otomobil konusuna da değinilen raporda, Konya’nın yerli otomobil yatırımı için en doğru adres olduğuna bir kez daha vurgu yapıldı. Raporda; “Marmara Bölgesi artık kendi yükünü çekemez hale geldi. Dolayısıyla Türkiye’nin kalkınma sürecini hızlandırması için sanayiyi Anadolu’ya yayması gerekiyor. Konya da bu anlamda yerli otomobil yatırımının yapılabileceği en doğru adres. Bu konuda yatırımcıya 5 farklı yer önerisi sunan şehir, ‘Konya’da Otomobil Üretilebilirliği Fizibilite Raporu’nda da belirtildiği gibi Aksaray, Bursa, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa, Sakarya gibi illerden daha avantajlı bir konuma ve yatırım alt yapısına sahip” ibareleri yer almıştı. (Servet R. Çolak-Memleket)


İlk yorum yapan olun

Yorumlar