Türkiye’nin İlk Yeni Nesil Milli Yük Vagonu TÜDEMSAŞ Tesislerinde Üretildi

turkiyenin ilk yeni nesil milli yuk vagonu tudemsas tesislerinde uretildi
turkiyenin ilk yeni nesil milli yuk vagonu tudemsas tesislerinde uretildi

Sivas’ta TÜDEMSAŞ tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yeni nesil milli yük vagonu büyük talep görüyor. Türkiye’nin ilk yeni nesil milli yük vagonu 29,5 metre uzunluğuyla 2 vagonluk konteyneri tek bir vagonda taşıyabilme özelliği, benzer vagonlardan yaklaşık 9,5 ton daha hafif yani diğer vagonlardan yüzde 26 daha hafif olması, Yine 25,5 ton boş ağırlığıyla Avrupa’daki eş değer vagonlara göre 4 tondan daha fazla yük taşıma özelliği var. Taşıma kapasitesindeki bu artış işletmeciye avantaj sağlıyor. Daranın hafifliği nedeniyle de yüzde 15 oranında daha fazla yük ya da daha düşük maliyet avantajı var.

TÜDEMSAŞ tecrübe ve birikimiyle yük vagonu üretiminde ülkemizin medarı iftiharı. Özel sektörü destekleyerek bir sinerji oluşturmayı ve ürettiği, darası hafifletilmiş vagonları yurtdışına ihraç etmeyi başaran Türkiyenin en büyük vagon fabrikası. TÜDEMSAŞ’ta üretilen yük vagonlarında % 85 seviyelerinde yerli katkı yapılıyor.

TÜDEMSAŞ ayrıca 1961 yılında ilk yerli ve milli buharlı lokomotifimiz olan Bozkurt’un Sivas’ta üretildiği fabrika. Bozkurt 25 yıl hizmet verdikten sonra fabrikanın önünde sergileniyor. Diyor ki Ben 1961 yılında tüm parçalarıyla yerli ve milli olarak üretilmiş Türk Sanayisinin bir eseriyim. 1961 yılında Sivas’ta Bozkurt ve Eskişehir’de Karakurt lokomotiflerini üretmiş, devrim otomobilini üretmiş Türk Sanayisi şimdi ülkemizin her ihtiyacını yerli ve milli olarak üretebilir. İthal etmeyin Türk sanayisi üretsin. Türk sanayicisi kazansın. Paramız yabancıya gitmesin. Milli Sanayimizi Kendinize ilke edinin.

Bu ilke doğrultusunda çalışan TÜDEMSAŞ, geçen ay Azerbaycan’ın sipariş ettiği 600 adetlik vagonun ilk 2 adedini tüm testlerden geçirerek kabulü yaptırdı. Ayrıca Gökyapı firması ile işbirliği yaparak üreteceği 80 feet’lik mafsallı konteyner taşıma vagonu için ABD ile protokol imzadı. Üretilecek vagonlar Dünya’nın birçok bölgesinde kiralama hizmeti veren, uluslararası bir şirket konumundaki ABD’li GATX firmasına ihraç edilecek.

Bizleri işletmesinde ağırlayarak; misafirperverlik, sıcak ilgi ve desteklerini esirgemeyen yönetim kurulu üyemiz başta Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Başoğlu olmak üzere tüm TÜDEMSAŞ yönetimini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Dr.İlhami Pektaş

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Cum 15

İhale İlanı : Personel Hizmeti Alınacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Cum 15

İhale İlanı : Köprü İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar