Türkiye İle Pakistan Demiryolları Arasında Mutabakat Zaptı İmzalandı

turkiye ile pakistan demiryollari mutabakat zapti imzalandi
turkiye ile pakistan demiryollari mutabakat zapti imzalandi

Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi VI. toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eş başkanlığında Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlendi.

Konsey öncesi düzenlenen Ulaştırma Çalışma Grubu toplantısına, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun başkanlığındaki Türk heyeti, Teşekkülümüz adına müzakerelere katılan heyete de TCDD Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş başkanlık etti.

Çalışma grubu toplantısında TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) tarafından organize edilen BALO’nun (Büyük Anadolu Lojistik) temsilcisi olduğu EİT (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı) İslamabad-Tahran-İstanbul Konteyner Treni’nin seferlerine yeniden başlamasına yönelik konular görüşüldü.

Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun ve Pakistan Demiryolu Bakanlığı Müsteşarı tarafından imzalanan taslak “Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı İle Pakistan İslam Cumhuriyeti Demiryolu Bakanlığı Arasında Demiryolu Alanında İş Birliğine Yönelik Mutabakat Zaptı” nın müzakereleri gerçekleştirildi.

Demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi için demiryolu çeken çekilen araçlarının ve komponentlerinin tedariki, üretimi, rehabilitasyonu, bakım ve onarımı konuları başta olmak üzere demiryolu alanında geniş içerikli işbirliğini öngören söz konusu Mutabakat Zaptı kapsamında iki ülke arasındaki işbirliğinin 3 Milyar dolara kadar çıkabileceği öngörülmektedir.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar