Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetlerine Bağlı Uzay Operasyonları Filosu Kurdu

japonya hava oz savunma kuvvetlerine bagli uzay operasyonlari filosu kurdu
japonya hava oz savunma kuvvetlerine bagli uzay operasyonlari filosu kurdu

Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri, 18 Mayıs’ta Tokyo’daki Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen törenle ülkenin ilk ‘Uzay Operasyonları Filosunu’ resmen kurdu.


Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nden bir sözcü Janes’e Tokyo’nun batısındaki Fuchu Hava Üssü’nde bulunan filonun şu anda yaklaşık 20 personelden oluştuğunu, ancak bu sayının gelecekte yaklaşık 100’e çıkmasının beklendiğini söyledi.

Japonya Havacılık Araştırma Ajansı (JAXA) ve ABD kuvvetleri ile işbirliği içinde personel eğitimi ve sistem planlaması yapacak olan yeni filo, uzay enkazlarını ve uyduların konumunu uzaydaki çarpışmalardan kaçınmak için tasarlanmış bir uzay gözetim sistemi işletmekle görevli olacak.

Kara radar ağı içeren sistem, Japonya’nın ve/veya Amerika Birleşik Devletler’in uydularına yönelik uydu savar füzelerinin, lazer enerji sistemlerinin, karıştırma faaliyetlerinin ya da katil uyduların tehditlerine yönelik operasyon icra edecek. Oluşum için 472 milyon Amerikan doları ayrıldığı açıklandı.

Ayrıca 2019’da Savunma Bakanlığı Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nin Sanyo Yamaguchi’deki eski istasyonunda bir uzay durumsal farkındalık sistemi kurmaya başladı. (Kaynak: DefenceTurk)İlk yorum yapan olun

Yorumlar