Nitrojen Nedir Nasıl Kullanılır? Lastiklere Nitrojen Gazı Basmanın Faydası Nelerdir?

nitrojen nedir nasil kullanilir lastiklere nitrojen gazi basmanin faydasi nelerdir
nitrojen nedir nasil kullanilir lastiklere nitrojen gazi basmanin faydasi nelerdir

Nitrojen Nedir: Nitrojen, oksijeni alınmış kuru havadır. Hava, %79 oranda nitrojen içerir. Lastik içerisinde yer alan oksijen gazı yerine tercih edilecek olan nitrojen gazının oldukça çok faydası var. Bu gaz lastik içerisinde normal hava gibi nem oluşturmuyor. Bu sayede lastik içinde ve jantta korozyon meydana gelmiyor. Nitrojen Nasıl Kullanılır? Lastikleri Nitrojen Gazı ile Doldurmak Ne İşe Yarar? Nitrojen Gazı  Nasıl Doldurulur? Nitrojen Gazı Uzun Ömürlü Mü? Nitrojen Gazı Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı? hepsi haberin detayında…

Nitrojen Nasıl Kullanılır?

  • Lastiklerin çoğu basınçlı hava ile şişirilir. Ancak bazı lastik satıcıları lastikleri nitrojen ile şişirmektedirler.
  • Nitrojen ve basınçlı hava karıştırılabilir.
  • Araç üreticisi tarafından önerilen lastik basınçlarına uyulduğu sürece çoğu lastik hava veya nitrojen ile şişirilebilir.

Lastikleri Nitrojen Gazı ile Doldurmak Ne İşe Yarar?


Nitrojen oksijenin yerini aldığında, lastikleriniz daha az hava kaçırır ve lastik hava basıncı daha uzun süre boyunca daha yüksek seviyede kalır. Lastik içerisinde yer alan oksijen gazı yerine tercih edilecek olan nitrojen gazının oldukça çok faydası var. Bu gaz lastik içerisinde normal hava gibi nem oluşturmuyor. Bu sayede lastik içinde ve jantta korozyon meydana gelmiyor.

 Nasıl Doldurulur?

Lastik nitrojen dolumu esnasında öncelikli olan lastik içerisinde yer alan oksijen tamamen boşaltılır ve ilk nitrojen gazı basılır. Bu işlemin ardından az da olsa lastik içerisinde oksijen kalacaktır. Doldur boşalt işlemi ikinci kez yapılır ve %100 nitrojen gazı basılmış olur.

 Uzun Ömürlü Mü?

Lastik içerisinde kullanılan bu gaz uzun ömürlü bir lastik sağlar. Lastiklere nitrojen gazı eklenince nem oluşumunun engellenmesi lastiğin içerisinde yer alan çelik kuşakları, çember telleri, jantı ve supapların kullanım ömrünü uzatır.

 Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı?

Akıllara yer alan sorulardan birisi ise kaliteli sürüş sunan bu gazı yakıt tasarrufu noktasındaki tutumu.Lastiklerinitrojen ile şişirmek lastik ömrünü %30-35 arasında uzatır. Bu gaz yaklaşık olarak %2 oranında yakıt tasarrufu da sağlar.

Lastik Muayenesi

Ne yazık ki hava sızıntılarının birçok başka olası nedeni vardır (lastik/jant ara birimi, supap, supap/jant ara birimi ve tekerlek). Bu nedenle hava veya nitrojen ile lastik basıncının korunacağı garanti değildir. Lastik basıncı ve lastiklerin genel durumu sık sık kontrol edilmelidir.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar