Bu Faydalı İpuçları ile Dizel Motorunuzun İyi Durumda Kalmasını Sağlayın

otomobil motoru
Abone Ol  


Bu Faydalı İpuçları ile Dizel Motorunuzun İyi Durumda Kalmasını Sağlayın. Dizel motorunuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, düzenli bakım yaptırmanız önemlidir. Dizel motorlar benzinli motorlardan daha uzun süre dayanma eğiliminde olsalar da, onlara bakmazsanız bozulurlar.
Bu makale size dizel motorunuzun iyi durumda kalmasını nasıl sağlayabileceğinizi anlatacaktır.

Önleyici bakım

Önleyici bakım için birkaç ayda bir arabanızı her zaman bir tamirciye götürmelisiniz. San Antonio’daki bir dizel tamircisine göre, yağ değişimleri ve ayarlamalar aracınızın her zaman maksimum potansiyelde çalışmasını sağlayabilir. Aracınızı her gün veya iş için kullanıyorsanız bu daha da önemlidir.

Makul Bir Hızda Sürüş

Özellikle bir yarış arabası kullanmıyorsanız, yüksek hızlar motorunuz için çok zararlı olabilir. Sadece motorunuzu boşaltmak için ara sıra gaz pedalına sonuna kadar basmanız önerilir. Hız yapmayı alışkanlık haline getirmemelisiniz. Sadece motorunuz için kötü olmakla kalmaz, aynı zamanda çok tehlikeli olabilir. Hız sınırına bağlı kalın ve o zaman bile motorunuzun dayanmasını istiyorsanız alt uçta kalın.

En İyi Yakıtı Kullanın

Aracınızın motoru için her zaman en iyi yakıtı kullanmanız önemlidir. Çoğu uzman, yakıtın gülünç derecede düşük fiyatlarla sunulduğu benzin istasyonlarından kaçınmanızı önerir. Aynı şekilde pis, yıpranmış ve uzak görünen benzin istasyonlarından da kaçınmalısınız. Arabanızda kırmızı dizel kullanmaktan kaçınmalısınız, ancak motorunuza zarar vereceği için değil (beyaz dizel ile aynıdır), ancak bazı ülkelerde kullanmak için çok fazla sorun yaşayabileceğiniz için. Uzmanlar ayrıca turbo dizel motorlar için premium yakıt kullanmanızı tavsiye ediyor.

Sıcaklık kontrolü

Dizel motorlu bir araba kullanırken motor sıcaklığına dikkat etmeniz çok önemlidir. Çoğu motor için ideal sıcaklık yaklaşık 90 derecedir. Aşırı sıcak günlerde araç kullanıyorsanız, motorunuzun sıcaklığının farkında olmanız önemlidir. Motorunuz aşırı ısınırsa, tamamen durabilir. Bu, aşağı yukarı her yerde olabilir ve emniyete geçmeniz için size çok az uyarı süresi verilir.

jaguar motor

 

Boş Bir Depoda Sürüş

Aracınızı boş bir depoyla sürmek çok aptalca bir şey. Bu, ister dizel motor, ister benzinli motor olsun, aracınıza zarar verebilir. Arabanız bu durumdan kurtulabilirken, kesinlikle ona bir miktar zarar vereceksiniz. Bununla birlikte, eski araçların hayatta kalma olasılığı daha düşüktür. Uzun bir mesafe seyahat ediyorsanız, aracınızın yakıtla dolu olduğundan emin olun. Her ihtimale karşı bir bidonda da getirmek isteyebilirsiniz.

Küçük Yolculuklar

Mekanik uzmanları, küçük yolculuklarda aracınızı özellikle soğuk motorla kullanmaktan her zaman kaçınmanızı tavsiye eder. Modern bir dizel motorun düşük hızlarda kısa mesafeler kat etmesi son derece sağlıksızdır. Filtrenizin tıkanmasına neden olabilir ve filtrelerin değiştirilmesi mutlak bir servete mal olabilir. Aracınızla kısa mesafeler kat etmek yerine bir bisiklete yatırım yapın veya alternatif olarak sadece yürüyün. Sizin ve motorunuz için daha iyi olacak.

Bırak Çalıştırsın…

Hedefinize vardığınızda, aracınızı kapatmadan önce motorunuzu 30 saniye ile bir dakika arasında çalıştırın. Sıcak bir motorun hemen kapatılması yerine çalışmasına izin verilmelidir. Uzmanlar bunun motorunuza zarar verebileceğini söylüyor, bu yüzden riske atmayın. Ancak, daha modern otomobillerde bu gerekli olmayabilir. Modern otomobillerin çoğunda, motor kapatıldıktan sonra çalışmaya devam edecek fanlar bulunur.

Yağ Değişiklikleri

Yağınızı düzenli olarak kontrol etmeniz ve değiştirmeniz önemlidir. Arabanız eski yağla hayatta kalsa da zamanla motorunuza zarar verir. Yağınızı değiştirdiğinizde, yüksek kaliteli yağ seçtiğinizden emin olun. Daha pahalıya mal olsa da, motorunuza size uzun süre dayanma şansı verir.

Hava ve Yakıt Filtresi

Bir tamircinin aracınızın yakıt filtresini ve hava filtresini değiştirmesine izin vermek muhtemelen en iyisidir. Bunları kendiniz değiştirmeye karar verirseniz, bunları üreticinin talimatlarına göre değiştirdiğinizden emin olun. Uzmanlar, yakıt filtrenizi her 15.000 km’de bir, hava filtrenizi ise her 25.000 km’de bir değiştirmenizi tavsiye ediyor. Bunları gerektiğinde değiştirmek, motorunuzun olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

Tüm bu ipuçlarıyla dizel motorunuzu ömür boyu kullanabileceksiniz. Unutmayın: Motorunuzla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, kontrol ettirmek için bir tamirciye götürerek zaman kaybetmeyin.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar