Türkiye’ye Örnek Olacak Malatya Trambüs projesi (Foto Galeri)Türkiye’ye Örnek Olacak Malatya Trambüs projesi :Türkiye’ye örnek olacak Trambüs projesinin I. Etap çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların Haziran ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.
Son yıllarda şehir içi toplu taşıma alanında büyük atılımlar yapan Malatya Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl I. Etap ihalesi yapılan Trambüs projesinde önemli mesafeler alındı. Üniversite-MAŞTİ arasında hizmet verecek olan I. Etap Trambüs’ün altyapı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
Katener hattı ve enerji kaynağı trafoların yapımının sürdüğü çalışmalar kapsamında 9 trafo merkezi inşa edildi ve 6’sının trafo yerleşimi tamamlandı. 500 adet katener direk temeli kazılarak ankrajları yapıldı ve 300 direk dikildi. Altyapı çalışmaları çerçevesinde 23 kilometre uzunluğunda kablo kanal yapımı tamamlanarak kablo çekimi için borular yerleştirildi. Ayrıca, Trambüs güzergahında 52 adet durak yeri belirlendi. Durakların yapım çalışmaları devam ederken, turnike sistemiyle duraklardan Trambüs’e geçileceği kaydedildi. Çalışmaların Haziran ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.
Sistem, daha rahat, konforlu ve ekonomik ulaşım imkanı sağlayacak. Gidiş dönüş olarak toplam 37.5 km olan 1. Etapta 24 metrelik 10 trambüs aracı hizmet verecek.
Trambüs sisteminin avantajları
•Hibrit motorların geliştirilmiş olması sayesinde diğer sistemlere göre daha sürdürülebilir bir ulaşım sağlıyor.
•Fosil yakıt maliyetlerinin aşırı yükselmesi ve geleceğinin öngörülmemesi (fiyat istikrarı, rezerv sıkıntısı ve dışa bağımlılık) dolayısıyla Trambüs araçlar tercih sebebi oluyor.
•Elektrik besleme sistemi ring sistemi olacağından elektrik kesintisi olmayacaktır.
•Kaza, afet gibi elektrik hattının zarar görmesi ve elektrik kesintisi durumlarında yedek dizel veya akülü motor (hibrit motor) devreye girerek araçlar seferlerine devam edebilecektir.
•Ray imalatı olmadığından altyapı maliyeti raylı sistemden çok daha düşüktür.
•Dizel yakıta göre %75 daha az yakıt maliyeti vardır. (Dörtte bir yakıt maliyeti)
•Elektrikli araç olduğundan dışa bağımlılığı yoktur Bu nedenle yakıt maliyetinde uzun vadede fiyat istikrarı vardır.
•Trambüs; eğimli yollarda daha yüksek tırmanma gücüne sahiptir ve bu yollarda yüksek frenleme gücü sayesinde daha güvenlidir. Ayrıca fren enerjisiyle enerji dönüşümü sağlanmaktadır.
•Buzlu yollarda kalkış gücü sayesinde daha konforlu ve güvenlidir.

Reklamlar