Ener Başkanı Aksu: Erzuruma hızlı Tren Hızlı Gelsin Rey Tamam Sıra RaydaEner Başkanı Aksu: Erzuruma hızlı Tren Hızlı Gelsin Rey Tamam Sıra Rayda.Erzurum Düşünce ve Strateji Merkezi (ENER) Başkanı Vahdet Nafiz Aksu, “Belediye Başkanları ve Milletvekilleri, seçimde depoladıkları ‘halk enerjisini’ büyük projelere yönlendirmeli. Daha önce açıkladığımız projelerle birlikte zaman geçirmeden üzerinde durulması gereken konulardan biri de ‘Hızlı Tren’ projesidir” dedi.

Aksu, Erzurum’un Bilişim Merkezi, Küresel Kış Turizmi Merkezi, Termal Sağlık Merkezi olmasını önemsediklerini ifade ederek, şu açıklamada bulundu:

“Süratle Sağlık Organize Sanayi Bölgesi ve Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının gerekliliğine inanıyoruz. Önemli yatırımların kamu özel sektör işbirliği yöntemi ile gerçekleşebileceği görüşündeyiz. Palandöken ve Konaklı’daki özelleştirme çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Belediye Başkanları ve Milletvekilleri, seçimde depoladıkları ‘halk enerjisini’ büyük projelere yönlendirmeli. Zaman geçirmeden üzerinde durulması gereken konulardan biri de ‘Hızlı Tren’ projesidir. Yoğun ve yorucu bir seçim çalışmasının ardından Belediye Başkanı, Genel Meclis Üyesi ve Muhtar seçilen hemşehrilerimizi kutluyor, başarılar diliyoruz. Demokrasi, seçim yarışlarının medeni şekilde yapıldığı, seçilemeyenlerin de en az seçilenler kadar şehir için önemli, değerli ve lazım olduğu rejimdir.

Seçimde, şehri için kafa yorup projeler hazırlayan, alın teri döken fakat seçilemeyen tüm adaylara da emeklerinden ötürü teşekkürlerimizi iletiyoruz. Seçimden galibiyetle çıkan Belediye Başkanlarından, büyük bir belediyecilik seferberliği bekliyoruz. Yerel bir siyasi ve idari yapılanma olmasına rağmen, başarılı bir belediyecilik için merkezi hükümetin ilgi ve desteğinin önemi çok büyüktür. Bu ise, yerel yönetimlerin karılaştıkları sorunları hızlı ve etkili şekilde merkezi yönetime ulaştırmalarını gerekli kılıyor. İşte bu noktada Parti il yönetimleri ile Milletvekillerine büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Belediye Başkanlarının büyük projelerinin merkezi siyaset ve üst bürokraside kabul görüp, mali açıdan desteklenmesinde Milletvekillerinin katkısı önemlidir.

Tüm Erzurum Milletvekillerinin Belediye Başkanlarından samimi ilgi ve desteklerini esirgemeyeceklerinden emin olmak istiyoruz. Belediye Başkanları da Milletvekillerinin tamamına sorunlarını içtenlikle taşımalılar. ‘Şu başkan, şu milletvekilinin ekibinden’ gibi birlik ve bütünlüğü zedeleyici davranışlardan hiç kimsenin siyasi yarar umacağına ihtimal vermiyoruz. Tüm Başkanların ve Milletvekillerinin seçimde depoladıkları ‘halk enerjisini’ büyük projelere yönlendirmelerini bekliyoruz. Erzincan’a kadar uzatılacak Hızlı Tren Projesi için nihai noktanın Erzincan olacağına ihtimal vermiyoruz. Hızlı tren altyapısı Erzincan’da sona erecek, Erzurum’a kadar olan bölüm şu andaki köhne raylar olacak… Erzincan’a Ankara’dan Hızlı Tren 3,5 saate gelecek, Erzincan’dan Erzurum’a 5 saate gelecek.

Böyle bir tablo elbette rasyonel, uygulanabilir, sürdürülebilir bir durum değildir. Vicdanen de mümkün değil, siyaseten de, ekonomik olarak da. Öyleyse ne olacak? Evvel ahir Hızlı Tren Erzurum’a da gelecek. Önemli olan evvel gelmesi, zamanında gelmesi. Hızlı tren Erzurum’a nazlı gelmesin, hızlı gelsin diyoruz. Daha önce bu konuda bizler ve diğer değerli köşe yazarları birçok yazı kaleme aldık. MÜSİAD örnek bir kampanya başlatıp yürüttü. ETSO, ERVAK gibi sivil toplum örgütleri gerekli girişimlerde bulundu. Teşekkür ediyoruz. Bu anlamlı çabaların hedefine ulaşması, siyasi çabaların yoğunlaşmasına bağlı. Milletvekillerimizden, Başbakan nezdinde bu meseleyi takip etmelerini bekliyoruz. “Hele Erzincan’a gelsin, Erzurum’a da nasıl olsa gelir” yaklaşımı işi yavaşlatır.

Şu anda Hızlı Tren Projesi’nde Erzurum’un adı yok. Revize ile ilave edilmeli ve ihale süreçlerine şehrimiz de eklenmeli. Daha önceki proje ve önerilerimizde altını çizdik. Erzurum’u marka şehir haline getirmek istiyorsak, markalarımız olmalı. Hizmet ve Turizm Sektöründen ibaret bir ekonomi yaklaşımı ile markalaşmayı sağlayamayız. Erzurum’un Bilişim Merkezi, Küresel Kış Turizmi Merkezi, Termal Sağlık Merkezi olmasını önemsiyoruz. Süratle Sağlık Organize Sanayi Bölgesi ve Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını şehir kalkınmasının alfabesi sayıyoruz. Bütün bunların Kamu Özel Sektör İşbirliği yöntemi ile gerçekleşebileceği görüşündeyiz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı kentsel dönüşümü hızla tamamlarken, şehrin ekonomik dönüşümünü de eş zamanlı olarak tamamlamasını önemsiyoruz.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.