Nasrettin Hoca ve tramvayNasrettin Hoca ve tramvay :Adamın biri Nasrettin Hoca’ya gitmiş. Hayli sıkıntılı, ‘’Hocam ne olur derdime bir çare bul. Evim çok dar. Dört çocuk bir hatun, tek göz odaya sığamıyoruz. Bunaldık vallahi,’’ diye dert yanmış. Hoca gayet sakin, ‘’Hallederiz. Sen bu akşam keçiyi de odaya al,’’ demiş. Adam şaşkın bir halde dönmüş. Akşam olunca keçiyi odaya almış.

Adam ertesi sabah telâşla hocanın kapısını çalmış,’’Hocam, biz altı kişi sığamazken bir de keçiyi aldık. Sabahı zor ettik,’’ demiş. Hoca pamuk sakalını sıvazlamış, ‘’Bu akşam eşeği de odaya al,’’ diyerek içeri girip kapıyı kapatmış.

Zavallı adam, ‘’Bir bildiği var herhalde,’’ diye söylenerek eve gitmiş. Akşam olunca eşeği de odaya almış.
Ertesi sabah, alacakaranlıkta hocanın kapısına dayanmış,’’Hocam bittik biz. Odada dönecek yer kalmadı,’’ diye sızlanmış. Hoca yine sakin, ‘’Bu akşam da ineği odaya al ve iki gün sonra gel,’’ deyince adam çıldıracak gibi olmuş. Hoca, ‘’Sen benim dediğimi yap hele,’’ diyerek adamı başından savmış.

İki gün sonra adam bitkin bir halde hocaya koşmuş. ‘’Hocam perişan olduk! Çoluk çocuk uykusuz kaldık,’’ diye feryada başlamış.

Nasrettin Hoca, ‘’Git şimdi içeriye aldığın hayvanları dışarıya çıkar.’’
Adam sevinçle eve koşmuş. Hayvanları dışarıya çıkarmış. Hep birlikte odayı bir güzel temizlemişler. Ardından adam tekrar hocaya gitmiş, ‘’Hocam kusura bakma, benim oda saraymış da haberim yokmuş. Sayende öğrendim. Allah senden razı olsun!’’


Tramvay Projesi’nin animasyonunu izledim. Çok hoşuma gitti. Geniş bulvarlar ve yolların içinden süzülerek gidiyor. Nedense yollarda tek araç bile yok. Tramvay Üçkuyular’dan çıkıp hiçbir engele takılmadan Konak’a ulaşıyor. Ara sokaklardan hızla ilerleyerek Cumhuriyet Meydanı’na çıkıyor. Yollar bomboş. Sadece bizim tramvay var. Meydanda döndükten sonra Montrö’ye dümen kırıyor. Halkapınar’a kadar sürüyor bu yolculuk.

Gözlerimi kapayıp, bir de hayli yoğun olan sabah ve akşam trafiğinin içinde hayal ettim o koca tramvayı. İşte o an aklıma bu fıkra geldi.

Bunca sıkıntıya, bunca masrafa değer mi acaba?
‘’İlle de tramvay!’’ diyorsanız, ben size başka bir güzergâh önereyim: Güzelbahçe ile Konak arasına alın projeyi. Bu hatta her gün yüzlerce araç, binlerce insan gidip geliyor. O yolda alışveriş merkezleri var, Dokuz Eylül Tıp fakültesi var, Güzel Sanatlar var, yeni yapılan diş hastanesi var, askerî tesisler var, var da var…
Çeşme otobanına paralel, sağlı sollu tâli yolları kullanarak projeyi gerçekleştirebilirsiniz.
Önemli olan şehrin merkezine olan ulaşımı kolaylaştırmak ve rahatlatmak ise iki önerim daha var:

1- Deniz ulaşımına da önem vermek gerekir. Güzelbahçe ile Narlıdere sahiline vapur iskeleleri yapılmalıdır. Bu sayede arabası olanlar iskeleye kadar gelerek arabasını park edip vapuru tercih edeceklerdir.
2- Yine Güzelbahçe Konak arasına, tali yolları kullanarak hafif raylı sistem yapılabilir.
Tramvayı şehrin içinde gezdirmek, fıkradaki gibi ineği odaya almak demektir. İneği odadan çıkarıp rahatlayabilirsiniz ama tramvaydan dönüş olmaz. Harcanan emeğe ve halkın parasına yazık olur.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.