Yavuz Sultan Selim Köprüsünün bağlantı yolları 2018de bitecek (Foto Galeri)Yavuz Sultan Selim Köprüsünün bağlantı yolları 2018de bitecek :İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan, Beykoz ve Sarıyer arasında yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolları 2018’de bitecek.

Temeli 29 Mayıs 2013’te atılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Kuzey Marmara Otoyolu bağlantılarının 2018 yılında tamamlanacağı öğrenildi. Avrupa yakasında Odayeri ve Kınalı arasında ve Anadolu yakasında da Kurtköy ile Akyazı arasında inşa edilecek yeni yol, Gebze’den Körfez geçiş Köprüsü’ne bağlanacak ve Avrupa yakasında da ağır vasıtalar, Mahmutbey gişelerinde beklemeden Edirne otoyoluna ulaşacak.

Dost Beykoz’un edindiği bilgilere göre, Silivri ile Kınalı ve Sakarya ile Akyazı arasına toplamda 260 kilometre uzunluğunda otoyol inşa edilecek. Kuzey Marmara Otoyolu, Anadolu yakasında 7 adet bağlantı yoluna sahip olacak ve toplam uzunluğu 136 kilometreye kadar ulaşacak. Toplamda 16 viyadükün yer aldığı bölümün uzunluğu 8 bin 25 metre olacak. Otoyol üzerinde bulunan 17 tünel ise toplamda 12 kilometreye boylu boyunca uzanacak.

‘Kesilen ağacın 5 katı ağaç dikilecek’

Öte yandan Avrupa yakasında Sarıyer’in Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Beykoz’un Poyrazköy semti arasında inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsüne sahip olacak. 320 metreyi aşan kule yüksekliğinin yanı sıra 1408 metre ana açıklığıyla üzerinde raylı sistemin de bulunduğu Üçüncü Köprü, Beykoz’a çok önemli kazanımlar sağlayacak. Projede 700’ü mühendis toplam 6 bin 500 kişi çalışırken, kesilen ağaçların 5 katı ağaç dikimi yapılacak. Daha önce 410 hektar alanda ağaçlandırma yapılırken, bu yıl için planlar kapsamında 460 hektarlık alan daha ağaçlandırılacak.

Reklamlar