Güney Koreliler, 2025 Yılında Ülkenin Her Tarafına Hızlı Trenle GidecekGüney Koreliler, 2025 Yılında Ülkenin Her Tarafına Hızlı Trenle Gidecek :Güney Kore, ülkenin her köşesine iki saatta ulaşabilmeyi sağlamak amacıyla, 2025 yılına kadar ulusal demiryollarını yenileyeceğini açıkladı.
Ulaşım Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, hızlı trenlerin kullanılmasını mümkün kılmak için mevcut demiryollarının yenilenmesinin yanı sıra yeni hızlı tren yollarının da yapılacağını bildirildi.
Proje için gereken 74,1 trilyon Won’un (yaklaşık 61,1 milyar dolar) 53,7 trilyon Won’luk (45 milyar dolar) kısmının devlet bütçesinden geri kalan kısmının ise bölgesel yönetim ve özel sektör tarafından karşılanacağı kaydedildi.
Öte yandan hükümet, Suwon, İncheon ve Uijeongbu gibi şehirlerden hızlı tren seferlerinin başlatılacağını da açıkladı. Planda, başkent Seul’ün merkeziyle İlsan şehri arasında Büyük Tren eXpress hattı çekilmesi ve Suseo İstasyonu’nun yenilenmesi de bulunuyor.
Ülkedeki projenin 2025 yılında tamamlanması halinde, halihazırda beş saatten fazla bir zaman diliminde ulaşılan Gangneung gibi önemli bölgelere, iki saat gibi kısa sürede ulaşılabilecek. Gelecek on yıl içinde hızlı trenlerden yararlanabilecek nüfus yüzde 51’den yüzde 85’e kadar çıkacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.