Azerbaycan, Romanya, Gürcistan ve Moldova demiryolu kurumları transit taşımacılığı geliştirecek

Azerbaycan, Romanya, Gürcistan ve Moldova demiryolu kurumları transit taşımacılığı geliştirecek :Azerbaycan Demiyolları Kurumu Sözcüsü Nadir Azmammadov yaptığı açıklamada, Azerbaycan, Romanya, Gürcistan ve Moldova demiryolu kurumlarının transit taşımacılık alanında işbirliği memorandumu imzaladığını bildirdi.


Memorandum Romanya Köstence şehirinde düzenelen Avrupa-Asya koridoru üzerinde taşımacılığın artırılmasına yönelik oturumda, Azerbaycan Demiryolları Kurumu Başkanı Cavid Gurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı Mamuk Bahadze, Moldova Demiryolları Başkanı Yuriy Topale ve Romanya Demiryolları taşımacılık operatörü CFR Marfa şirketi Başkanı Laurentiu Georgesku arasında imzalandı.

Oturum zamanı, Romanya Köstence limanından Gürcistan Poti Limanı, Azerbaycan ve İran güzergahında ve ters istikamette taşımacılık müzakere edildi.

Romenya’nın İran ile 117,2 milyon dolar, Çin ile 4 milyar dolar, Türkmenistan ile 43,5 milon dolar, Özbekistan ile 26,5 mlyon dolar yıllık ticaret hacmi olduğunu vurgulayan Azmammadov, Azerbaycan’ın ticaret yüklerinin taşınması için en uygun güzergah olduğunu ifade etti.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar