Alacabel Tüneli İle Konya-Alanya Arası 2 Saate DüşecekAntalya-Konya karayolu üzerinde yapımı devam eden viyadük ve 7 bin 300 metre uzunluğundaki Alacabel Tüneli ile, Toroslar’da kış aylarındaki çileli yolculuk sona erecek, Konya-Alanya arası 2 saate düşecek

Konya’nın Hadim ilçesi Toros Dağları üzerinde bulunan Türkiye’nin ilk yüksek ayaklı Eyiste Viyadüğü Alanya-Konya arasını 2 saate düşürecek. Antalya-Konya karayolu üzerinde yapımı devam eden 7 bin 300 metre uzunluğundaki Alacabel Tüneli ise Toroslarda kış aylarında etkili olan tipi ve buzlanma nedeniyle yaşanan çileli yolculuğa son verecek. Konya, 5 milyarlık yatırımla yer altından metroya ulaşan üçüncü şehir olacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı ile birlikte yapımı devam eden önemli projeleri yerinde inceledi. Birçoğu 2019’da tamamlanması planan dev projeler Konya’ya değer katacak. Antalya- Konya karayolu üzerinde iki yıl önce yapımına başlanan 7 bin 300 metre uzunluğundaki Alacabel Tüneli’nde çalışmalar sürüyor. Türkiye’nin karayolu ağında kuzey-güney aksı üzerinde ana arter özelliği taşıyan Konya- Antalya yolu, kış aylarında yoğun kar yağışı alıyor. Kıvrımlı yolları, eğim ve rampasıyla anılan mevkide yapımına iki yıl önce başlanan Alacabel Tüneli ve bağlantı yolları, 320 milyon liraya malolacak. Ankara ile Antalya arasındaki trafik aksının yükünü çeken güzergahta yer alan tünel, kış aylarında etkili olan tipi ve buzlanma nedeniyle yaşanan çileli yolculuğa son verip, güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacak. Mevcut karayolu standardını yükseltip trafik güvenliğini artırması amaçlanan projenin, 12 Ekim 2019’da tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor. Proje, ihale edilen kesime ilişkin 7.36 kilometresi çift tüp tünel, 11.8 kilometresi bölünmüş yol olmak üzere toplamda 19.2 kilometreden oluşuyor.

TÜRKİYE’NİN İLK EN YÜKSEK VİYADÜĞÜ
Konya’nın Hadim ilçesi Toros Dağları üzerinde bulunan Eyiste Deresi’nde yapımına başlanan Eyiste Viyadüğü’nün çalışmaları da devam ediyor. İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’ni birbirine bağlayacak viyadükte çalışmalar bittiğinde Alanya-Konya arası 2 saate inecek. Dünyanın en büyük viyadükleri arasında ikinci, Türkiye’nin de ilk yüksek ayaklı viyadüğü olacak Eyiste Viyadüğü’nün toplam uzunluğu bin 372 metre. Dengeli konsol yapım metoduna göre yükseklikleri 42 metre ve 165 metre arasında değişen 8 adet orta ayak ve 2 adet kenar ayak üzerinde projelendirilen Eyiste Viyadüğü bu özelliği ile Türkiye’nin en yüksek ayak yüksekliğine sahip karayolu köprüsü konumuna gelecek.

EKONOMİYE ÖNEMLİ KATKI
29 Aralık 2016’da yapım çalışmalarına başlanılan, 229 milyon 472 bin 975 TL sözleşme bedelli Eyiste Viyadüğü’nün bitim tarihi ise 2020 olarak öngörülüyor. Eyiste Viyadüğü yapım işinde; 400 bin metreküp kazı, 140 bin metreküp beton, 48 bin ton demir/donatı imalatı gerçekleştirilecek. Yapım çalışmaları 250 kişilik personelle aralıksız olarak sürdürülen Eyiste Viyadüğü’nün tamamlanmasıyla birlikte, Türkiye’nin kuzey ve güney aksının önemli arterlerinden biri olan Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında zaman, seyahat konforu ve sürüş emniyeti ile yol standartlarının yükseltilmesi ve ülke ekonomisine de önemli oranda katkı sağlanması hedefleniyor.

METRO İÇİN 5 MİLYARLIK YATIRIM
Hızlı tren ulaşımını, konforu ve güvenliğini Türkiye’de en önce alan illerin başında gelen Konya, Türkiye’de şehir içi metro ulaşımına sahip İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü şehir olacak. Selçuk Üniversitesi Kampusu’ndan Hızlı Tren Garı’na kadar olan metro projesinin çalışması devam ederken Meram’dan üniversiteye olan 22 kilometrelik kısmı 5 milyar liraya mal olan ihalesi bu yıl yapılıyor.

YHT GARI 2019’DA AÇILACAK
Buğday pazarı mevkiinde Konya Büyükşehir Belediyesinin hafif raylı sistem projesiyle entegre olacak şekilde YHT garı yapılması planlanmış ve inşasına başlanmıştı. Yapımı devam eden Tren garının bina dizaynı, Türkiye’de ilk olacak. Yapımı devam eden yeni YHT garının 2019 yılının ilk aylarında açılışı planlanırken, Lojistik merkezinin yapım çalışmaları da hızla devam ediyor. 2019’da hizmete girecek lojistik merkezi, kente lojistik taşımacılıkta önemli bir avantaj sağlayacak.

Kaynak : www.sabah.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.