İskenderun’a Hızlı Tren Projesi Bölge Ekonomisi İçin Umut Vericiİskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı olağan Meclis Toplantısında TCDD 6. Bölge müdürü Oğuz Saygılı, Hızlı Tren Projesi ve İskenderun’a kurulacak olan hat ve terminal ile ilgili sine vizyon destekli olarak bilgiler verdi.

İTSO Haziran ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında Halil Şahin Meclis Toplantısında gerçekleştirildi.

Meclis toplantısı öncesi TCDD 6.Bölge Müdürü Oğuz Saygılı İskenderun’da kurulacak olan Hızlı Tren Projesi ve terminali ile ilgili Meclis üyelerine sine-vizyon destekli olarak teknik bilgiler verdi.

Hızlı Tren Projesi ile ilgili bilgiler veren TCDD 6.Bölge müdürü Oğuz Saygılı, “İskenderun Hızlı Tren Garı binasının yoğun yolcu potansiyeline hizmet edebilecek şekilde İskenderun’da yapılması sağlanacaktır. Gar binası projesi için teklifler alınmakta ve yap işlet modeli için çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuda girişimcilerimizin de fikirlerini almaktayız. Bu kapsamda hazırlamış olduğumuz proje de İskenderun, Sarıseki, Payas, Dörtyol Erzin Adana güzergahı üzerinde Hızlı tren projesini hayata geçirmek için alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. İskenderun’a yapılacak olan son derece modern ve yeni Tren Garı için talepler de alıyoruz ve değerlendiriyoruz. Öncelikle Sarıseki İsdemir-Sarıseki istasyonları arasında bulunan ve sanayi kuruluşlarına hitap eden 6 adet hemzemin geçit alt geçide dönüştürülecektir. İsdemir İstasyonu İskenderun cihatinden ayrılarak yaklaşık 2 bin 600 metre uzunluğunda bir iltisak hattı bağlantısı ve yaklaşık 320 dönüm büyüklüğünde İskenderun OSB’ye Yük Merkezi planlanmaktadır. Proje firmasına yer teslimi yapılmış olup, çalışmalar devam etmektedir. 2018 Ağustos ayı sonunda tamamlanması planlanmaktadır. Bunun yanı sıra Toprakkale-İskenderun hat kesminde 38 adet hemzemin geçit bulunmaktadır. Bu hemzemin geçitlerin alt veya üst geçit yapılarak iptal edilmesi için Hatay Valiliğinden olur alınmış ve projelendirme çalışmalarına başlanmıştır. Demir yolunun kotu yükseltilerek ve geosentetik duvar yöntemi kullanılarak hemzemin geçitlerin alt geçitlere dönüştürülmesi planlanmaktadır. Böylece 20 adet hemzemin geçit alt geçit veya üst geçit yapılarak iptal edilecektir. İskenderun Hızlı Tren Garı binasının yoğun yolcu potansiyeline hizmet edebilecek şekilde yapılması sağlanacaktır. Hızlı Tren projesinin hayata geçirilmesi ile İskenderun’da gerek yolcu ve yük gerekse lojistik yönden önemli artışlar sağlanacaktır” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, TCDD 6. Bölge Müdürü Oğuz Saygılı’ya İskenderun için son derece önemli bir proje hakkında verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek, günün anısına kahve ve fincan takımından oluşan plaketi takdim etti.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.