İzmir Ulaşımında Yeni Tehlike!… Metro’da Grev Kapıdaİzmir’in önemli bir ulaşım sistemi olan İZBAN grevinin üzerinden 10 gün geçerken, raylı ulaşım ağının bir diğer parçası olan İzmir Metrosu’ndaki Toplu İş Görüşmelerinde (TİS) tıkanma yaşanırken, bilirkişi devreye girdi.

İzmir Metro A.Ş. ve işçiler arasında görüşülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci tarafların anlaşamaması nedeniyle sona errken İzmir Metrosu’nda da grev çanları çalmaya başladı. İzmir Metro A.Ş’nin teklif ettiği ile sendikanın talepleri arasındaki farklılar nedeniyle uzlaşma sağlanamadı. Tarafların uzlaşamaması nedeniyle, uyuşmazlık raporunun bilirkişi tarafından hazırlanacağı ve daha sonra bu dosyanın Ankara’ya götürüleceği belirtildi. Ankara, dosyanın tesliminden sonra Toplu İş Görüşmelerinde tekrar bir anlaşma yapılamaması durumunda, Metro A.Ş. çalışanlarının 60 günden sonra greve gidebilecek.

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz,  “Toplu Sözleşme için önümüzde 60 günlük bir süreç var, metroda çalışan işçiler haklarını talep ediyor. Enflasyonun patlama yaptığı bir dönemde Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası olarak seyyanen 600 lira istedik; işveren ise önce ücretlere yüzde 10 teklif etti, ardından bu teklifini ikramiyeler dahil yüzde 14 zam şeklinde değiştirdi. Biz bu iki teklifi de reddettik.”