Sivas’ta TÜDEMSAŞ Tartışması Büyüyor!sivasta tudemsas tartismasi buyuyor
sivasta tudemsas tartismasi buyuyor

Ülkemizdeki lokomotif ve vagon sektörünün üç önemli kamu firması olan TÜLOMSAŞ, TÜVESAŞ ve TÜDEMSAŞ´ın tek çatı altında toplanmasına yönelik çalışmalar tedirginliğe yol açtı.

Demiryolları Adapazarı, Eskişehir ve Sivas´ta bulunan bu 3 kuruluşla ilgili yeni bir çalışma başlatırken, TÜDEMSAŞ´ın kapanabileceği söylentileri yayılmaya başladı. Türk Ulaşım-Sen Başkanı İlker Çelikus yaptığı açıklamada, Atatürk´ün Sivas´a hediyesi olan bu tesisi kurban etmeyeceklerini belirtirken, CHP Milletvekili Ulaş Karasu da akıbetin meçhul olduğunu ifade ederek “Kapanabilir” diye konuştu.

“TÜDEMSAŞ KAPANABİLİR”

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, son dönemde akıbetiyle ilgili çeşitli spekülasyonlar yapılan TÜDEMSAŞ´ın kapatılabileceğini söyledi. Türkiye´de aynı formatta Sivas ile birlikte Eskişehir ve Adapazarı´nda da fabrika olduğunu vurgulayan Karasu, “TÜDEMSAŞ modernizasyon olarak diğer fabrikalardan geride. Önümüzdeki süreçte ortak üretime geçilecek ve TÜDEMSAŞ işlevini kaybederek kapatılma ile yüz yüze bırakılacaktır” dedi.

RESMİ GAZETE´DE YAYIMLANDI

Eskişehir´deki TÜLOMSAŞ, Adapazarı´ndaki TÜVASAŞ ile şehrimizdeki TÜDEMSAŞ´ın piyasa beklentilerini karşılayacak şekilde tek bir çatı altında toplanması, Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2018 Ekim ayında Resmi Gazete´de yayımlanmıştı.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, buharlı lokomotif ve yük vagonlarının tamirini yapmak amacı ile Sivas Cer Atölyesi adı altında 1939 yılında kurulan TÜDEMSAŞ´ın kapatılabileceğini söyledi.

Şehrimizde 418 bin metrekare alanda yaklaşık bin 400 uzman personel ile Ortadoğu ve Balkanlar´ın güçlü sanayi kuruluşlarından biri olan TÜDEMSAŞ formatında Türkiye´de Eskişehir ve Adapazarı´nda 2 fabrika daha olduğunu söyleyen Milletvekili Karasu, “TÜDEMSAŞ maalesef diğer iki fabrikaya oranla modernizasyon anlamında geride bırakılmıştır. Önümüzdeki süreçte 3 fabrikanın da ortak üretime geçmesi gündeme gelecek. Bu durumda TÜDEMSAŞ ne yazık ki, işlevini kaybederek kapatılma ile yüz yüze bırakılacaktır” dedi.

“SİVAS´LA OYUN OYNAMAYIN”

Geçmişte dikimevinin kapatılmasını işaret edip, aynı oyunun TÜDEMSAŞ üzerinde oynanmak istendiğini belirten CHP Milletvekili Karasu, siyasi parti temsilcileri ve tüm STK´ların gerektiğinde sert nutuklar vererek fabrikaya sahip çıkmalarını istedi.

“KAYBEDECEK 1 GÜNÜMÜZ DAHİ YOK”

CHP´li vekil Karasu, şehrin kalkınması ve gelişmesinde önemli bir rol oynayan TÜDEMSAŞ´ın Eskişehir ve Adapazarı´ndaki fabrikalarla aynı seviyeye gelmesi gerektiğini, Sivas´ın kaybedecek ne bir günü ne de bir gücünün daha olmadığını belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bu fabrikaya yönelik birilerinin farklı amaçları varsa, birileri bu fabrikanın üzerinde farklı oyunlar oynamaya kalkıyorsa sakın ha buna cesaret göstermesinler. Şimdiden uyarıyoruz. TÜDEMSAŞ tüm Sivaslıların kırmızıçizgisi olmalı. Başta siyasiler olmak üzere tüm STK´ların sert nutuklar vermesi gerekmektedir. Türkiye´de aynı formatta 3 tane fabrika var. Vagon imalatları yapan Sivas, Eskişehir ve Adapazarı´ndaki fabrikalar Devlet Demir Yolları´nın ihtiyaç duyduğu malzemelerini de gideriyor. Buradaki sıkıntı şu; Sivas´ta üretilen malzemelerin tamamı diğer iki fabrikada da üretilebiliyor. Ama o 2 fabrikada üretilenler Sivas´ta üretilemiyor. Ortak üretime geçmeleri gündemdedir. Böyle bir durumda modernizasyon olarak geride kalan TÜDEMSAŞ ne yazık ki, işlevini kaybederek kapatılma ile yüz yüze bırakılacaktır. Sivas´ın gelişmesinde o fabrika en önemli lokomotif olmuştur. Sivas´ın artık oyunlarla, avutmalarla zaman geçirecek döneminin kalmadığına inanıyorum.

LOJİSTİK KÖY´E NE OLDU?

İktidar partisinin yatırım müjdeleri arasında yer alan Devlet Demir Yolları´nın en önemli projelerinden biri olan Lojistik Köyün Ağustos´ta ihalesi yapılmasına rağmen bugün hala onay verilmediği acı bir gerçektir. Hatırlarsanız, Lojistik Köy Kayseri´yi iptal ettiler, Sivas´ı da iptal etmeleri söz konusu. Ayrıca şehir gündemlerinden biri olan Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgemiz var. Kurulma çalışmaları hala devam ediyor. Cer Atölyesini yani TÜDEMSAŞ´ı yok ederseniz 2´nci OSB´de ani bir çöküş yaşanacaktır. Sivas´ımız 6. teşvik bölgesine alınmazsa yatırımcı da gelmeyecektir. Gerçekleri görmek zorundayız. Bir değeri daha kaybedecek durumumuz yok. İktidar aklını başına almalı. Kapalı kapılar ardında Sivas üzerinde oyunlar oynamamalı.”

BİR AÇIKLAMA DA ÇELİKUS´TAN “KURBAN ETMEYİZ”

TÜDEMSAŞ´ın kapatılacağı söylentileriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus, “Sivas´tan daha önce bir bir götürülen ve kapatılan kurumlar kervanına TÜDEMSAŞ´ın eklenmesine veya kurban edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

TÜDEMSAŞ´ın geleceği hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Ulaşım-Sen Şube Başkanı İlker Çelikus, “Büyük bir sanayi kuruluşu olan TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğünün, Sivas´tan daha önce bir bir götürülen ve kapatılan kurumlar kervanına katılmasına ve kurban edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Son dönemlerde sık sık gündeme gelen TÜDEMSAŞ´ın kapatılacağı iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çelikus, TÜDEMSAŞ´ın Sivas´ın ve Sivaslının son kalesi olarak hizmetine büyüyerek devam etmesi gerektiğini belirterek, “TÜDEMSAŞ´a sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.

YAPILANDIRMA KARARI

TÜDEMSAŞ ile ilgili olarak 27 Ekim 2018 tarihinde Resmi Gazete´de bir Cumhurbaşkanlığı Kararı´nın yayınlandığını belirten Kamu-Sen İl Temsilcisi Çelikus, yayınlanan kararda, “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklıkları olan TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TÜVASAŞ; demiryolu sektöründe yapılan yasal düzenlemeler sonucu oluşan piyasa beklentilerini de karşılayacak şekilde yeniden yapılandırılacaktır. TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ piyasa beklentilerini karşılayacak şekilde tek bir çatı altında toplanacak, atıl üretim kapasiteleri organizasyonel işbirlikleri marifetiyle daha etkin kullanılacak ve yerli üretim kapasitesi geliştirilecektir” ifadelerinin yer aldığını belirtti.

“TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİRİLECEK”

TCDD´nin bağlı ortaklıkları olan TÜDEMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜLOMSAŞ´ın tek çatı altında birleştirilmesinin, bu üç büyük sanayi kuruluşunun kapatılması anlamına geldiğini belirten Çelikus, “Dolayısıyla bu kuruluşlarımızın küçüleceği, işlevini kaybedeceği ve iş hacminin düşerek iş veriminin azalması anlamına gelmektedir. Ayrıca bu uygulamanın Sivaslı hemşirelerimizin, iş ve işsizlik noktasında büyük kayıplar yaşamasına neden olacağı da aşikârdır” ifadelerini kullandı.

Başkan Çelikus, ayrıca şunları belirtti: “TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğünün, kurumsal yapısını tamamlaması nedeniyle, söz konusu uygulamadan vazgeçilerek, iş hacmi yükseltilip Avrupa´nın ve Orta Doğu´nun en büyük vagon fabrikası konumuna getirilmesi mümkün iken, işlevinin kaybettirilmesi hem Sivas ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük darbe vuracaktır. Büyük bir sanayi kuruluşu olan TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğünün, Sivas´tan daha önce bir bir götürülen ve kapatılan kurumlar kervanına katılmasına ve kurban edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.”

“ATATÜRK´ün HEDİYESİDİR”

TÜDEMSAŞ´ın Atatürk´ün Cumhuriyetin İlanından sonra Sivaslılara hediyesi olduğunu belirten Çelikus, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, 108 gün Sivas´ta kalması ve kaldığı süre boyunca Sivaslılar tarafından çok güzel ağırlanması ve misafir edilmesinden dolayı Cumhuriyetin ilanından sonra Sivas´a hediyesi olan TÜDEMSAŞ 1939 yılında kurulduğu zaman Sivas Cer Atölyesi adıyla hizmete başlamış ve daha sonra Sivas Demiryolu Makineleri Sanayi İşletmeleri (SİDEMAS) adıyla hizmete devam etmiş daha sonra ise Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi A.Ş. Genel Müdürlüğü (TÜDEMSAŞ) olarak hizmete devam etmiştir. Her türlü yük vagonu ve yedek parça üretiminin yanı sıra yük ve yolcu vagonu tamiri yapan TÜDEMSAŞ, kurulduğu günden bu yana da Sivas´a ve Sivaslılara ekmek ve aş kapısı olarak hizmetlerini devam ettirmektedir. TÜDEMSAŞ´ın, Sivas ekonomisine ve Sivas esnafına ekonomik yönden büyük katkıları bulunmaktadır” diye konuştu.(Sivashakikat)

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.