Denizli’den 22 Ülkeye Elektrikli Nostaljik Tramvay ve Fayton İhracatı

Denizli’den Ülkeye Elektrikli Nostaljik Fayton ve Tramvay İhracatı
Denizli’den Ülkeye Elektrikli Nostaljik Fayton ve Tramvay İhracatı

Denizli’de yaşayan elektrik tamircisi Tahir Öztürk , 8 yıl önce başladığı ve geliştirdiği toplam 20 çeşit nostaljik elektrikli tramvay ve faytonu 22 ülkeye ihraç ediyor.

Girişimci Öztürk, ilk olarak 2011 yılında Denizli Belediyesi’nin isteği üzerine 26 kişinin binebileceği elektrikli bir gezi aracı üretti. Öztürk bu projeyi tamamladıktan sonra 8 kişilik bir ekibiyle elektrikle çalışan tramvaylar üreterek satışını yapmaya başladı. Öztürk, daha sonra ‘Garatren’ markası adı altında tasarladığı London Bus, akülü çocuk treni, akülü fayton, Ladybug, Fire Car ve Panda Treni gibi 20 farklı elektrik tramvay ve fayton üretimiyle işlerini geliştirmeye başladı.

Güneş enerjisi ile çalışan fayton ve tramvaylar üzerine de üretim yapan Öztürk, yurt dışından gelen talepler üzerine ihraca yöneldi. Öztürk, geçen yıl ABD, İngiltere, Rusya, Hindistan, Suudi Arabistan başta olmak üzere toplam 22 ülkeye elektrikli araç ihracatı yaptı.

Ürünlerini motor harici yüzde 90’ı yerli üreten Öztürk, şu anda 60 kişilik kapasiteye kadar elektrikli araçlar üretilebiliyor.

Tramvay’ı olmayan Denizli’de bu işi düşünerek gerçekleştiren Girişimci Tahir Öztürk’ü tebrik ediyor, tüm girişimcilerimize örnek olmasını diliyoruz.

İlhami Pektaş

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar