TCG Anadolu Envantere Giriyor, Gökbey ve AKINCI TİHA Testlerde Sona Geldi

tcg anadolu envantere giriyor gokbey ve akinci tiha testlerde sona geldi
tcg anadolu envantere giriyor gokbey ve akinci tiha testlerde sona geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, L400 TCG ANADOLU’nun envantere gireceğini, GÖKBEY helikopteri ve AKINCI TİHA’nın seri üretimine yönelik test faaliyetlerinde son aşamaya gelindiğini açıkladı.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 27 Kasım 2020’de, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşları Bütçesi” sunuş konuşmasında Türk Savunma Sanayii’nin önde çıkan projeleri hakkında da detaylar paylaştı.

Fuat Oktay konuşmasında seri üretim sürecinde olan projelerde teslimatların devam ettiğini belirterek seri üretim aşamasına gelen iki önem proje hakkında da bilgi verdi.

Oktay konuşmasında, “ATAK helikopterimiz, BAYRAKTAR TB2 ve ANKA İHA’larımızın seri üretim ve teslimatları devam ederken, GÖKBEY helikopterimiz ve AKINCI İHA’nın seri üretimine yönelik test faaliyetlerinde son aşamaya gelinmiştir. İHA’larımız için yerli ve milli imkânlarla geliştirilen PD-170 motorumuzun teslimatları devam etmektedir.

Türkiye’nin ilk milli hava-hava füzesi GÖKTUĞ’da uçak üzeri testlere, ilk milli deniz füzemiz ATMACA’da seri üretim sürecine başlanmıştır. Mini akıllı mühimmatlarımız ile güdüm kitlerimizin üretim, teslimat ve ihracatları sürmektedir.” ifadelerinde bulundu.

Oktay, konuşmasında 2021 yılı itibarıyla AKINCI TİHA’nın, AKYA Ağır Torpidosunun, KARAOK tanksavar füze sisteminin ve ATMACA güdümlü gemisavar füzesinin teslimat faaliyetlerine başlamayı, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’yu ise envantere almayı planladıklarını açıkladı.

Oktay ayrıca konuşmasında Türk Savunma Sanayiinin 2019 yılında sektörel cirosunun yaklaşık 11 milyar ABD Doları düzeyinde gerçekleştiğini ve ihracat tutarının ise 3 milyar dolar seviyesine ulaşmış olup yürütülen savunma projesi sayısı 700’ü aştığını ifade etti.

Oktay tarafından yapılan açıklamada, yine 2020-2021 yıllarında güvenlik güçlerine teslimatı beklenen TUSAŞ tarafından geliştirilen Anka Plus ve AKSUNGUR SİHA sistemleri ile ilgili olarak ise açıklamada bilgiye yer verilmedi. Yine hava savunma projeleri ve merakla beklenen Altay ana muharebe tankı projesi ile ilgili de açıklamada herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar