Kazakistan Hava Kuvvetlerine Ait Su-30SM Savaş Uçağı Düştü

kazakistan hava kuvvetlerine ait su sm savas ucagi dustu
kazakistan hava kuvvetlerine ait su sm savas ucagi dustu

Kazakistan Hava Savunma Kuvvetlerine ait Sukhoi Su-30 Flanker çok amaçlı savaş uçağı, Kazakistan’ın güneydoğusundaki Balkaş’ta düştü. 16 Nisan saat 08:45 SU-30 SM savaş uçağı, Balkaş havacılık eğitim merkezinde pist yaklaşma eğitimi sırasında düştü. Mürettebat, çarpışmadan önce jetten ayrıldı. Yapılan açıklamada pilotlar yaşadığı ve doktor gözetiminde olduğu ifade edildi.Kazakistan Savunma Bakanlığı basın servisinin açıklamasında; “Balkaş şehrinin eğitim havacılık merkezinde Su-30SM çok rollü savaş uçağı rutin eğitim sırasında inişte düştü. Pilotlar güvenli bir şekilde uçaktan atladı ve kurtarıldı. Sivil zayiat yaşanmadı.” ifadelerine yer verildi.

Rus yapımı Su-30SM, Sukhoi Tasarım Bürosu tarafından esas olarak Rusya Hava Kuvvetleri için üretilmektedir. Su-30MK savaş uçağı serisinin gelişmiş bir modelidir. Kazakistan Hava Savunma Kuvvetlerinde 20’den fazla Su-30SM uçağı var. Kazakistan ve Rusya’nın yanı sıra Cezayir Hava Kuvvetlerinde Su-30MKA, Hindistan Hava Kuvvetlerinde Su-30MKI, Endonezya, Malezya, Uganda, Venezuela ve Vietnam Hava Kuvvetlerinde görev yapmaktadır.

13 Mart 2021 yılında Kazakistan’da Nur Sultan Havalimanı’ndan 6 kişilik mürettebatı ile kalkış yapan AN-26 tipi bir askeri nakliye uçağı, Almatı Havalimanı’na inişi sırasında kırıma uğramıştı.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar