Fön Makinesi ile Saç Kurutma Makinesi Arasındaki Fark Nedir?

Fon Makinesi ile Sac Kurutma Makinesi Arasindaki Fark Nedir
Fön Makinesi ile Saç Kurutma Makinesi Arasındaki Fark Nedir

Saç kurutma makinesi ve fön makinesi genel olarak karıştırılan fakat kullanım amaçları birbirinden farklı iki alettir. Saç kurutma makineleri ile sadece saç kurutma işlemi yapılmakta, fön makineleri ise saçı kuruturken aynı zamanda saça şekil verme özelliğine de sahip. Fön makineleri genel olarak kuaför ve güzellik merkezlerinde kullanılırken saç kurutma makineleri neredeyse tüm evlerde bulunur.

Saç kurutma makinelerinde bulunan sıcak hava koruması fön makinelerinde yoktur. Saç kurutma makineleri ile fön çekmek mümkün değildir çünkü; saç kurutma makinelerinde rezistans belli bir ısıya ulaştığı zaman termostat, motor ömrünü uzatmak ve motoru korumak için, rezistansı otomatik olarak kapatmaktadır. Bu sayede makine soğuk üflemeye geçer. Bu sebepten dolayı saç kurutma makineleri ile fön çekmek mümkün olabilir.

Saç kurutma makinesinin kullanım amacı

Saç kurutma makineleri sadece sıcak hava üfleyerek saçı kurutma işlevini görür. Saç kurutma makineleri, elektrik motoruna bağlı bir pervanenin rezistans yardımı ile ısıtılan havayı üflemesiyle çalışmaktadır. Bu makineler sadece saçın kuruması için imal edilir. Rezistans ve motor yapıları sadece saç kurutmaya yetecek güce sahip. 600 watt ile 1400 watt arasında değişen pek çok saç kurutma makinesi satışı yapılıyor. Saç kurutma makineleri, genel olarak elektrikli ev aletleri kategorisine girer ve bu kategoride satışa sunulur. Saç kurutma makineleri teknik olarak göre geniş ağızlı ve fön makinelerine göre motor devir hızları daha düşüktür.

Fön makinesi iki işlevi de görür

Fön makineleri hem saçı kurutma, hem saçın kabarmasını önlemek hem de saça şekil vermek için üretilmiştir. Fön makinelerinin asıl amacı saçı kurutmak olmasa da bu amaç için de sıklıkla kullanılmaktadır. Fön makineleri saç kurutma makinelerinden daha fazla sıcak hava üfler. Aynı zamanda soğuk hava çıkışı için de bir sistem bulunmakta ve bu sayede saça sıcak hava ile şekil verip soğuk hava ile verilen şeklin daha kalıcı olması sağlanır. Fön makinelerinde havanın çıkışı dar olduğu için havanın hızı artar. Hızlı hava içerideki güçlü rezistansta oluşan çok sıcak havayı dışarı çıkarır. Böylece saça şekil vermek kolaylaşır. Soğuk hava kısmı da şekil verme işleminden sonra kullanılmalıdır.

Fön makineleri çok gelişmiş en iyi saç kurutma makineleri olarak da düşünülebilir. En iyi fön makineleri yüksek ısıya sahip basınçlı hava üfleyerek saça şekil verme amacı ile tasarlanıp üretilir. Bu nedenle bu profesyonel makinelerin oldukça güçlü rezistansları ve motorları mevcuttur. Profesyonel fön makineleri özellikle kuaförler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Fön makinesi temin edilirken kaliteli markaların ürünleri tercih edilmelidir. Motorunun turbo ya da mega turbo özellikte olması hem saçları daha hızlı kurutmaya hem de  daha iyi şekil vermeye yardım edecektir. Kalıcı şekiller vermek için kesinlikle soğutma butonu olmalıdır ve ısıyı eşit olarak dağıtacak yapıda tasarlanmış fön makineleri tercih edilmelidir.

 

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar