Emekli Amirallerin Montrö Bildirisi Davası 7 Ekim’e Ertelendi

Emekli Amirallerin Montro Bildirisi Davasi Ekime Ertelendi
Emekli Amirallerin Montrö Bildirisi Davası 7 Ekim'e Ertelendi

“Amirallerin Montrö bildirisi” olarak bilinen açıklamada imzası bulunan 103 emekli amiral hakkında 12’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya devam edildi.

Montrö Sözleşmesi ile ilgili bildiri yayımladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 104 emekli amiral bugün üçüncü kez daha hakim karşısına çıktı. Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Ankara 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, esas savcı mazeretli olduğundan geçici görevli savcı mütalaa okunması için süre talebinde bulundu. Talebi uygun bulan mahkeme, davayı 7 Ekim 2020 tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

Emekli amirallerin imzaladığı bildiri, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın takke ve cübbe giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ardından 4 Nisan’da yayınlandı.

Bildiriyle ilgili iktidar “darbe/muhtıra” yorumu yaparken, bazı muhalefet partileri buna karşı çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 Nisan’da emekli amirallerin bildirisine karşı başlattığı soruşturma kapsamında 10 şüphelinin gözaltına alındığını, 4 şüpheliye 3 gün içinde Emniyet’e müracaat etmeleri için tebligat yapıldığını açıkladı.

Montrö bildirisinden bir hafta önce 126 emekli diplomatın bir araya gelerek yayınladığı açıklamada da “Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğinin kaybedilmesine yol açar. Kanal İstanbul’dan vazgeçilmelidir” deniyordu.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar