Türkiye’nin En Yüksek Ayaklı Viyadüğü Konya’da Hizmete Açıldı

Turkiyenin En Yuksek Ayakli Viyadugu Konyada Hizmete Acildi
Türkiye'nin En Yüksek Ayaklı Viyadüğü Konya'da Hizmete Açıldı

Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerini kesintisiz bağlayan Eğiste Hadimi Viyadüğü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle 26 Kasım Cumartesi günü hizmete sunuldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun hazır bulunduğu açılış törenine Bakanlar, Milletvekilleri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarından bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Eğiste Hadimi Viyadüğü, kendi alanında ülkemizin en büyük köprüsüdür”

Konya’nın ulaşım ağlarının önemli merkezleri arasında yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün 64 kilometreyi bulan yolu, 1371 metrelik Eğiste Hadimi Viyadüğü, 420 metrelik tüneli, 6 kilometrelik Çumra bağlantısıyla gerçekten iftihar verici bir eser olan bir projenin açılışını yapıyoruz.” diye konuştu.

Eğiste Hadimi Viyadüğü’nün yükseklikleri 42 ile 166 metre arasında değişen 8 adet orta ve 2 adet kenar ayakları ile kendi alanında ülkemizin en büyük köprüsü olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece, iç Anadolu ile Akdeniz Bölgelerimiz arasında yeni bir ticaret ve turizm kanalını daha ülkemize kazandırıyoruz. “ ifadelerini kullandı.

“167 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 1265 kilometreye çıkardık”

Konya’ya yapılan ulaşım yatırımları hakkında da bilgi veren Erdoğan, “Ulaştırmada 167 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 1265 kilometreye çıkardık. Yarısını trafiğe açtığımız Konya Çevre Yolu’nun kalan 15 kilometrelik kesimindeki çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah projenin tamamını 2 yıla kadar bitirmiş olacağız.” açıklamasında bulundu.

“Alacabel Tüneli’nde önümüzdeki ay ışığı göreceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmaları devam eden Alacabel Tüneli ile ilgili önemli bir gelişmeyi daha vatandaşlarla paylaştı. Erdoğan, “Alacabel Tüneli’nde önümüzdeki ay ışığı görecek; projeyi de 2024 yılında tümüyle bitireceğiz.” dedi.

Viyadük, gidiş-geliş toplam 4 şerit olarak trafiğe hizmet verecek

Eğiste Deresi geçişini sağlayan Eğiste Hadimi Viyadüğü; yükseklikleri 42 ile 166 m arasında değişen 8 adet orta ve 2 adet kenar ayak üzerinde, dengeli konsol yapım metoduyla inşa edildi. Viyadük, bu özellikleriyle ülkemizin en yüksek ayaklı, en uzun dengeli konsol köprüsü. Aynı temele 12,5 metre genişliğinde çift yol platformu olarak oturan ve iki farklı köprü şeklinde projelendirilen viyadük, gidiş-geliş toplam 4 şerit olarak trafiğe hizmet verecek.

Güzergahın fiziksel ve geometrik standardı yükseltildi

Toplam 69,6 km’lik proje ile Konya’yı Hadim üzerinden Alanya’ya bağlayan kuzey-güney aksının önemli bir bölümü bölünmüş yol haline getirildi, ülkemizin en yüksek viyadüğü olan Eğiste Hadimi Viyadüğü ve Aç-Kapa Tüneli ile güzergahın fiziksel ve geometrik standardı yükseltildi.

İç Anadolu’dan Akdeniz’e alternatif geçiş noktası olacak

Güzergahta tesis edilen hızlı ve konforlu ulaşım hizmeti ile Konya-Karaman Ayr.-Belören-Hadim Yolu, İç Anadolu’dan Akdeniz’e alternatif geçiş noktası olarak daha çok tercih edilecek, bölge ekonomisinde önemli yer tutan ürünlerin iç ve dış piyasalara kısa sürede taşınması sağlanacak.

Yıllık toplam 31,5 milyon TL tasarruf sağlanacak

Proje ile mevcut yol 4,4 km kısaltılırken, ulaşım süresi 56 dakikadan 36 dakikaya indirildi. Böylece zamandan 16,5 milyon TL, akaryakıttan 15 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 31,5 milyon TL tasarruf sağlanacak; karbon salınımı yıllık 3.073 ton azaltılacak.

Günceleme: 27/11/2022 14:17

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar