İstanbul Havalimanı Metro Ücreti Ne Kadar Olacak? Güzergahı, Durakları ve Seyahat Süresi

Istanbul Havalimani Metro Ucreti Ne Kadar Olacak Guzergahi Duraklari ve Seyahat Suresi
İstanbul Havalimanı Metro Ücreti Ne Kadar Olacak Güzergahı, Durakları ve Seyahat Süresi

İstanbul Havalimanı Metrosu’nun ilk etabı 34 kilometre uzunluğuyla rekorların kırıldığı bir proje oldu. Diğer etapların tamamlanmasıyla 69 kilometrelik uzunluğu ulaşacak hatla Avrupa yakası çevrilecek.Metroda akıllı tünel sistemi kullanıldı. Sıfırdan yaratılan bir sistem kuruldu. Tamamen yerli ve milli imkanlarla yapıldı. Diğer metrolarda da bu sistem kullanılabilecek. Sistem tek bir kumanda merkezinden yönetilebilecek.

İstanbul Havalimanı Metro Ücreti Ne Kadar Olacak?

Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı Metro ücreti, kısa mesafe 9.90 olacak, mesafe uzadıkça 12 TL’ye çıkacak. Burada hem İstanbulkart hem Türkiyekart hem de kredi kartı ile ödeme yapılabilecek. Turnikeler buna uygun yapıldı. Kağıthane İstanbul Havalimanı Metro hattı 1 ay süreyle ücretsiz hizmet verecek

Saatte 120 kilometre hıza ulaşacak. Türkiye’nin en hızlısı dünyanın da sayılı metrolarından biri olacak. Normal şehir içi metrolarda maksimum hız 80 kilometredir ancak 40-50 kilometre arasında değişir. Burada 120 kilometreye çıkabileceğimiz güzergah var, ortalama hızı 90 kilometre olacak. Kağıthane’den İstanbul Havalimanı’na 24 dakikada, Taksim’den Havalimanı’na 38 dakikada gidilebilecek.”

Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattıyla ilgili merak edilenleri açıklayan Bakan Karaismailoğlu şunları söyledi;

“Metro hattı bugün için Kağıthane istasyonundan başlıyor. Önümüzdeki Haziran ayına kadar biz bunu Gayrettepe’ye kadar getireceğiz. Gayrettepe’ye geldiğinde buradan Yenikapı, Taksim-Hacıosman metrosuyla entegre oluyor, ayrıca Zincirlikuyu’dan da metrobüse entegre olacak. Mecidiyeköy- Mahmutbey hattının Kağıthane istasyonu ile birbirini tamamlıyorlar.

Istanbul Havalimani Metro Duraklari

Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosu, hangi duraktan ne kadar sürecek

  • İstanbul Havalimanı’na Göktürk’ten 12 dakika,
  • Kağıthane’den 24 dakika,
  • Zincirlikuyu’dan 33 dakika,
  • 4. Levent’ten 35 dakika,
  • Taksim’den 41 dakika,
  • Esenler’den 45 dakikada ulaşılabilecek.

Günceleme: 23/01/2023 10:34

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar