Almanya’ya Kalıcı Olarak Nasıl Gidilir – Almanya’ya Nasıl Yerleşebilirim

ffaefe
ffaefe

Yurtdışı araştırmaları arasında en çok araştırılan soru “Almanyaya nasıl giderim” sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Bunun üzerine Almanya’ya nasıl yerleşebilirim ve Almanya’ya nasıl gidilir gibi soruların yanıtlarını sizleri için araştırdık. Gelin birlikte Almanya’ya kalıcı olarak nasıl gidilir sorusunu cevaplayalım.

Almanya’ya kalıcı olarak nasıl gidilir, sorusuna çeşitli cevaplar verebiliriz. Son günlerde Avrupa ülkeleri ve dünyanın çeşitli bölgelerine göçün artmasıyla birlikte en popüler ülkenin Almanya olduğu ortaya çıkıyor. Almanya’ya gitmek için tercih edilen yollar ise aşağıdaki gibir:

  • Eğitim yoluyla Almanya’ya gitmek
  • Yatırım yoluyla Almanya’ya gitmek
  • Evlilik yoluyla Almanya’ya gitmek
  • İltica yoluyla Almanya’ya gitmek
  • Turistik amaçla Almanya’ya gitmek

Bu yolların her biri farklı prosedürlere sahip olduğu için detaylı şekilde inceleme yapmakta fayda olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim bu yolları tercih ederek Almanya’ya gitmenin herhangi bir garantisi olmadığını da bilmelisiniz. Bu nedenle garanti taahhüt eden hiçbir aracı kuruma güvenmemek gerekiyor.

Almanya’ya Çalışmaya Nasıl Gidilir?

Almanya’ya çalışmaya nasıl gidilir konusu iş arama vizesi sebebiyle sıkça merak ediliyor. Türklerin Almanya’ya gidebilmek için en sık tercih ettiği yol çalışma vizesidir. Almanya Çalışma Vizesine başvurarak orada 90 gün boyunca iş aramak mümkündür. Nitekim bu vizeye Almanya’da anlaşılan bir kurum da başvurabilir. Böylece kişinin Almanya’ya transferi sağlanarak iş hayatına başlayabilir.

Almanya Çalışma Vizesi ücreti 2023 Mart itibarıyla 250 Euro’dur.

BU vize ücreti ve diğer yasal prosedürleri yerine getirerek Almanya ülkesine çalışmak için gitmeniz mümkün olacaktır.

Almanya’ya Nasıl Yerleşebilirim?

Almanya’ya nasıl yerleşebilirim sorusunun yanıtı oturum izni almaktır. Bu sistem tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da mevcuttur. Almanya’ya yukarıda belirtilen yollarla göç eden kişiler oturma izni alarak Almanya’da sınırsız oturum iznine sahip olabilir. Nitekim böylece Alman vatandaşı olunmasa da süresiz şekilde Almanya’da bulunmak mümkündür. Almanya’dan oturum izni alan kişilerin hak ve hürriyetler açısından Alman vatandaşlarından tek farkı oy kullanamamasıdır.

Almanya’ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Lazım?

Almanya’ya gitmek için ne kadar para lazım sorusu oldukça spesifiktir. Nitekim Almanya’ya işçi olarak giden kişilerin birkaç aylık masraflarını karşılayacak kadar Euro ile gitmeleri yeterli olacaktır. Fakat yatırım amacıyla Almanya’ya giden kişiler için yüz binlerce Euro gerekli olabilir. Bu sebeple herkes için farklılık gösterse de birkaç aylığına Almanya’daki tüm giderleri karşılayabilecek olan 5 bin Euro ile gitmek yeterli olacaktır.

Almanya’da Çalışmak İçin Dil Şart mı?

Almanya’da çalışmak için dil şart mı konusu da yeniden popülarite kazanmıştır. Almanya’da çalışabilmek için dil şartı zorunlu değildir. Fakat bu kapsamda çalışılabilecek işler genellikle giriş seviyesi olarak tabir edilen işlerdir. Yüksek makamlarda ve mevkilerde çalışabilmek için elbette ki Almanca şartı aranmaktadır. Göç edenler genellikle ilk etapta giriş seviyesi işlerde çalıştıktan sonra Almanca bariyerini ortadan kaldırarak yüksek mevkilerde çalışmaya başlayabiliyor.

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Almanya’ya nasıl gidilir, sorusunun yanıtı göçmenlik, iltica, evlilik, yatırım ve eğitim olabiliyor. Bu yöntemler sayesinde Almanya’ya gittikten sonra kalıcılık sağlamak mümkün. Nitekim turistik ziyaret amacıyla gidilmediği sürece Almanya’da kalmak ve orada kalıcılık sağlamaya başlamak işten bile değildir. Almanya’da kalıcı olmak için ilk etapta oturum izni başvurusu yapılmalıdır. Böylece süresiz şekilde kalmak mümkün hale gelir.

Günceleme: 15/03/2023 22:52

Benzer Reklamlar