Samsun raylı sistemi için yeni uzatma çalışmalarına başlandıSamsun Büyükşehir Belediyesi, 48 kilometrelik batı ve doğu istikametinde havaalanı ile 19 Mayıs ilçesine kadar uzatılması planlanan mevcut hafif raylı sistemin güzergah taslağını istişareye açtı.

Şehir merkezi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) arasında faaliyette olan hafif raylı sistemin güzergahının batı istikametinde 19 Mayıs ilçesine kadar, doğu istikametinde Samsun-Çarşamba Havaalanı`na kadar ek 48 kilometre uzatılmasıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje taslağı belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye meclis üyelerinin katıldığı toplantı ile tartışıldı. Proje taslağının tartışılması ve ortak bir noktada buluşulması amacıyla taslağın paylaşıldığını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, Gar Kavşağı`ndan havanının 22 kilometre mesafede olduğunu, hattın sanayi kesimi ve içinden geçerek yeni yapılacak Kongre ve Kültür Merkezi`ni takiben havaalanına ulaşacağını söyledi. Hattın yeni yapılaşma, sanayi bölgesi ve Tekkeköy ilçesinin konumlarının da dikkate alınarak belirlendiğini ifade eden Şara, güzergahta gelecek talepler doğrultusunda değişiklik yapılabileceğini vurguladı. Batı kısmındaki güzergahın üniversite son duraktan karşı şeride geçerek 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu`na kadar gideceğini, 19 Mayıs ilçesine kadar olan güzergahın ortak bir çalışma ile değerlendirileceğini belirten Şara, Atakum`da çok kamulaşma imar değişikliği gibi çalışmaların olacağını, şehrin buna hazır olması gerektiğini savundu.

Katılımcıların sorularıyla birlikte açıklamada bulunan Şara, sistemin otogara gitmesi gerektiği yönündeki telkinlere cevap verdi. Şara, “Gelecekte havaalanlarına yoğunluk daha da artacak. Otogardaki yolcu taşımacılığı minimize olacak. Hızlı tren yapılması yönünde çalışmalarda var. Samsun`dan İstanbul`a kadar hızlı tren yapımı öngörülüyor. Vatandaş saatte 250 kilometre hızla giden treni seçecek. Otogar potansiyeli düşecek. Biz iyi ki otogarı sattık, kurtulduk. Şuan satsak dörtte bir fiyatı etmez” dedi.

Raylı sistem yerine metrobüs yapılmasının kısa vadeli çözüm ve maliyet olarak düşük olacağı konusuna açıklık getiren Şara, bu konu da alternatifler arasında olduğunu ama her iki hatla ilgili düzenlemelerin projelerde gelecek için hazır hale getirilmesinin şart olduğunu vurguladı. Raylı sistemin üniversiteye kadar çıkmaması noktasındaki eleştirilere cevap veren Şara, “Raylı sistemin eğim sorunu vardı. Belli bir eğimden sonrasına çıkamıyor. Üniversite dik bir noktada. Üniversite yöneticisi olsam zaten raylı sistemi üniversiteye sokmam. Çünkü lastikli araçları yok eder” diye konuştu. Atakum Belediye Başkanı Metin Burma ve Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin`in de katıldığı toplantı olumlu havada geçti ve dolmuşçuların sorunu da görüşüldü.

Kaynak: Samsun Belediye Başkanlığı

Reklamlar