Makinistlere uluslararası sertifika geliyor

Makinistlere uluslararası sertifika geliyor :RAYTEST Tren Makinisti ( Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Sertifikası sınavlarına Kasım ayı itibariyle başlanıyor.TCDD’yi Geliştirme ve TCDD Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından yürütülen “Demiryolu Taşımacılığı Sektöründe Ulusal Yeterlilik Sistemi ile Sınav ve Belgelendirme Merkezi Kurulması Projesi” kapsamında, 02 Mart 2012 tarihinde RAYTEST Limited Şirketi kuruldu. Kurucu ortakları, TCDD’ yi Geliştirme ve TCDD Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı (TCDD Vakfı), Raylı Ulaştırma Sistemleri ve Sanayicileri Derneği (RAYDER) ve Demiryolu Taşımacılığı Derneği (DTD) olan, RAYTEST, belgelendirme, eğitim, test-laboratuvar, AR-GE ve danışmanlık hizmetleri vermeyi amaçlıyor.

RAYTEST, TÜRKAK tarafından TS EN ISO / IEC 17024 standardına göre sınav ve personel belgelendirme hizmetleri sunmak üzere tren makinistliği mesleğinde akredite edilmiş, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından ise tren makinistliği mesleğinde sınav ve belgelendirme hizmeti sunmak üzere yetkili konumda.

RAYTEST tarafından belgelendirilen personelin sertifikası hem TÜRKAK hem de MYK tarafından onaylanmış olacak.

Demiryolu Taşımacılığı Sektöründe Ulusal Yeterlilik Sistemi ve VOC-Test Merkezi Kurulması Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yürütülen, “Türkiye’de Mesleki Yeterlilik Kurumunun ve Ulusal Yeterlilik Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (UYEP)”, VOC-Test Merkezleri Hibe Programı kapsamında yer alıyor. Proje, TCDD’ nin iştiraki ve katkıları ile proje sahibi, TCDD’ yi Geliştirme ve TCDD Personeli Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (TCDD Vakfı) tarafından yürütülüyor.

Sınav ve Sınav Süreci hakkında detaylı bilgileri indirmek için tıklayınız

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

1 Comment

  1. Gec kalınmış olsada böyle bir sertifilandırma yerinde bir karardır.Bu sertifikayı alan bir yabancı uyruklu da tcdd hatlarında makinistlik yapabilecek anlamı çıkıyor..TCDD( yeniden yapılanmayla hizmet verecek olan özel sektörde) de bundan böyle sertifikalı eleman çalışrıracak demektir. Dileriz makinistlerden sonra diğer faal personele de sertifikalanma uygulanır.Burada önemli olan,sertifikayı verecek yanı eğitecek ve sınav yapacak kişilerin yeterli seviyede olması.eğiticilerin eğitiminin nasıl yapıldığı bilinmemektedir.Eğitim görmüşlerse ,eğiticileri kim yetkilendirmiş belli değil..Hayırlı olsun

Yorumlar