İstanbulun yeni Metro durakları nerelerİstanbulun yeni Metro durakları nereler :Bütçesinin yüzde 60- 65’ni ulaşım yatırımlarına yönlendiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılına kadar metro odaklı raylı sistem planları için ihale ve inşaat süreçlerini devam ettiriyor.

İşte başlayacak projeler eşliğinde 8 İlçeden geçecek olan İstanbul’un yeni metro durakları:

Mecidiyeköy’ü Kabataş’a bağlayacak 6.5 kilometrelik yeni metronun ihalesi Ocak 2015 sonunda yapıldı. İnşaatı hızla devam ediyor.

Kabataş’ın Mahmutbey üzerinden Bahçeşehir’e metro ile bağlanması hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan hazırlıklara göre ihalenin ardından Kabataş-Beşiktaş Darphane-Mecidiyeköy güzergâhında 3 istasyonla hizmet verecek 6.5 kilometrelik yeni hat için inşaat süreci devam ediyor.

Kabataş-Mahmutbey metrosu ile 8 ilçe (Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağalar, birbirine metro ile bağlanmış olacak. Kabataş bağlantısıyla 24.5 kilometreye ulaşacak olan hat daha sonra Halkalı Toplu Konutlar-Altınsehir-Basaksehir hattı ile birleşerek İstanbul Metrosu’nun can damarlarından biri haline gelecek.

Mecidiyeköy – Mahmutbey kesimi (18 km) için; “Mecidiyeköy Mahmutbey Metro Hattı, Depo Bakım Sahası ve Depo Bağlantı Hatları inşaat işleri” ihalesi yapıldı ve inşa çalışmaları başlatıldı.

Kabataş-Beşiktaş-Darphane Mecidiyeköy metro ihalesinin gerçekleşmesiyle birlikte Mecidiyeköy-Mahmutbey kesiminin elektro-mekanik ve mimari işleri gündeme geldi.

Kabataş-Mecidiyeköy Mahmutbey Metro Hattı’nda kullanılmak üzere 144 adet vagon temin edilecek

Mecidiyeköy-Mahmutbey arası metro hattının 2017 yılı sonunda, Kabataş-Mecidiyeköy uzantısının ise 2018 yıl sonunda işletmeye alınması da Büyükşehir tarafından planlanıyor.

Kabataş-Mahmutbey metrosu istasyonları ise şöyle sıralanıyor: Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpmar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey. Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak.

Kabataş-Taksim füniküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş’ta, Yenikapı-Hacıosman metro hattı ile Mecidiyeköy’de, Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesi’nde (Metris bölgesi), Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey’de entegrasyon sağlanmış olacak.

Reklamlar