Başkentrayın Yolcu Kapasitesi Yüzde 50 Artırıldı

TCDD Taşımacılık AŞ, okulların açılması, yaz döneminin bitmesi nedeniyle artan yolcu talebini karşılamak üzere Başkentray’da çeşitli tedbirler aldı.

Buna göre öğrencilerin ve çalışanların daha rahat yolculuk etmesi amacıyla 08 Ekim 2018 tarihinden itibaren hafta sonu ve resmi tatiller dışında, hafta içinde Sincan ve Kayaş’tan çeyrek kala ve çeyrek geçe hareket eden Başkentray dizileri 2 setli 6 vagonlu hale getirildi.

Böylece, günlük işletilen 129 trenden 64 Başkentray dizisi çift setle işletilerek yolcu taşıma kapasitesi yüzde 50 artırıldı.

Ankarakart’ın da geçerli olduğu ve entegre yolcu taşımacılığının yapıldığı Başkentray’a Ego, Ankaray ve Metro’dan aktarma yapılarak Ankara’nın her yerine daha hızlı ulaşmak mümkün. Aktarma ücreti: 75 dakika için tam aktarma 1 TL, öğrenci aktarma 0,25 kuruş olarak belirlendi.

Rahat, konforlu, güvenli yolculuk sunan Başkentray özellikle sabah ve akşam saatlerinde; Sincan- Kayaş 49 dakika, Sincan – Ankara Gar 29 dakika Sincan – Yenişehir 33 dakika, Yenişehir – Mamak 9 dakika, Yenişehir- Etimesgut 23 dakika ile en hızlı ulaşım aracı olarak tercih ediliyor.

Başkentray’da günde her 15 dakikada bir karşılıklı olarak sefer yapılırken hafta içinde 45 bin 500 yolcu taşınıyor.

Başkentray’da işletmeye alındığı tarihten bugüne kadar 5 milyon 200 bin yolcuya hizmet verildi.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.