Dünya Bankası, Bursa Hızlı Tren Projesi İçin Krediye Onay Verdi

dunya bankasi bursa hizli tren projesi icin krediye onay verdi
dunya bankasi bursa hizli tren projesi icin krediye onay verdi

Gelişmeyi… 27 Mayıs 2020 günü bu sütunlardan duyurduk ve Bursa’nın yıllardır beklediği hızlı trene kavuşma yolunda ortaya çıkan umudu paylaştık.


O yazıda…

TCDD’nin bulduğu, ancak “Türkiye’nin dış kredi limitlerinin dolu olması” nedeniyle Hazine’nin onaylamadığı kredi sonrası, projenin devredildiği Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü girişimi vardı.

Gelişmeyi kulağımıza fısıldayan Ankara’daki dost şunu söylemişti:

“Bursa’nın hızlı tren projesi için aranan dış kredi konusunda olumlu gelişmeler var. Bursa projesine ilişkin dosya şu an Dünya Bankası’na sunulan raporda yer alıyor.”

Umudu da şuydu:

“Dünya Bankası projeyi incelemeye aldı. Yolcu taşımacılığı ile birlikte yük taşımacılığının da olması Dünya Bankası açısından projeyi daha cazip hale getiriyor. Bursa için en büyük umut da bu özelliği.”

İşte…

Mayıs ayında yaşanan bu gelişmelerden ve atılan adımlardan sonra güzel haber ya da beklenen haber geldi.

Buna göre…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın demiryolu yük taşımacılığı bağlantılarını gerçekleştirmek ve özellikle de “demiryolu bağlantılı lojistik merkezlerini yönetme kapasitesinin güçlendirilmesi” amacıyla hazırlanan projeye ilişkin kredi Dünya Bankası’nda kabul gördü.

Projenin adı da belli:

Türkiye’nin Demiryolu Lojistiği İyileştirme Projesi.

Dahası…

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu tarafından bu projeye 314 milyon 500 bin Euro, yani yaklaşık 350 milyon dolar tutarında kredi verildiği Dünya Bankası tarafından da duyuruldu.

Gerçi…

Başlangıçta hızlı tren projesi yanında yük taşımacılığı için yola çıkılmışken, Dünya Bankası kredisiyle proje biraz değişip yük taşımacılığı yanında yolcu taşıyan tren görünümüne geldi, ama proje kaynağının bulunması bakımından elde edilen sonuç önemli.

Şimdi…

Araya başka kentler girip kredi başka projelere aktarılmadan sahip çıkmak ve Bursa için 11 milyar liralık bölümünün kullanılmasını sağlamak çok önemli.

Yani, kent olarak kenetlenmekten başka çare yok.

Kaynak: Ahmet Emin Yılmaz/Olay


İlk yorum yapan olun

Yorumlar