DHMİ Ar-Ge Projeleri Dünya Hava Trafik Yönetimi Fuarında Büyük İlgi Görüyor

DHMI Ar Ge Projeleri Dunya Hava Trafik Yonetimi Fuarinda Buyuk Ilgi Goruyor
DHMİ Ar-Ge Projeleri Dünya Hava Trafik Yönetimi Fuarında Büyük İlgi Görüyor

DHMİ ATM Ar-Ge ürün ve sistemlerinin sergilendiği WORLD ATM CONGRESS “Dünya ATM Kongresi / Fuarı Madrid’te başladı. 21-23 Haziran 2022 tarihleri arasında 3 gün sürecek fuara Genel Müdür Yardımcısı Enes Çakmak, Teftiş Kurulu Başkanı Erdinç Kahraman, Hava Seyrüsefer Dairesi Başkanı  Özcan Durukan, Elektronik Dairesi Başkanı Orhan Gültekin ve diğer görevliler katıldı.

Ziyaretçi akınına uğrayan DHMİ standında sergilenen yerli ve millî ARGE projeleri büyük ilgi görüyor.

Son 20 yılda hayata geçirdiği Cumhuriyet tarihinin en büyük projeleri, yolcu dostu havalimanı işletmeciliği ve hava trafik yönetimi ile bir dünya markası haline gelen Kuruluşumuz, yaklaşık 1 Milyon km2 büyüklüğündeki Türk Hava Sahasını başarıyla yönetiyor; TÜBİTAK BİLGEM ile ortaklaşa birçok ARGE projesini hayata geçiriyor. Dışa bağımlılığı asgariye indirip ekonomiye katkı sağlayan bu yerli ve millî projeler, yurt içi ve yurt dışı fuarlarda büyük beğeni topluyor.

Madrid fuarında sergilenerek, uzman ekiplerce ziyaretçilere tanıtılan ATM ARGE ürünleri şunlar:

Havalimanı Kontrol, Yaklaşma ve Yol Kontrol başta olmak üzere her düzeyde Hava Trafik Kontrol eğitimlerinin verilebileceği Hava Trafik Kontrol Simülatör Sistemi (atcTRsim),

Sivil Havacılık alanında kullanılacak olan Türkiye’nin ilk yerli radar sistemi olan Milli Gözetim Radarı (MGR),

PAT (Pist, Apron, Taksi Yolu) sahalarında uçuş emniyet seviyesini üst düzeye taşımak amacıyla milimetre dalga radarı ve optik sensörler ile desteklenen milli FOD tespit Radar Sistemi (FODRAD),

Havalimanlarına ait kritik sahalarda, kuş tehlikelerini önleme, havaalanı civarındaki göçmen kuşlara ait göç yollarının belirlenmesi ve iniş/kalkış trafik operasyonlarının belirlenen kuş tehlikelerine göre düzenlenmesi maksadıyla geliştirilmiş tamamen yerli Kuş Radarı Sistemi (KUŞRAD).

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar