GE ve Siemens-Mitsubishi Alstom’a vermiş oldukları teklifleri revise ettilerGE ve Siemens-Mitsubishi Alstom’a vermiş oldukları teklifleri revise ettiler :General Electric (GE) ve Siemens-Mitsubishi Heavy Industries (MHI) Alstom’un enerji bölümünü almak için verdikleri teklifleri revize ederek daha çekici bir hale getirdiler. Alstom’un yönetim kurulunun bir karar vermek için en geç Pazartesi toplanması bekleniyor.

Her ne kadar Alstom kendi enerji bölümünü satmayı planlamakta ise de Fransa Hükümetinin ve sendikaların iş imkanı konusunda korkuları ve ülkenin egemenliği konusunda endişeleri mevcut.

Perşembe günü GE teklifini revize ederek enerji şebekesinde, nükleer ve yenilenebilir enerji ile ilgili varlıklarında 50:50 ortak girişim yapmayı önerdi. GE ayrıca Alstom ile bir Mutabakat Metni imzaladıklarını belirtiyor. Bu Mutabakat Metnine göre GE kendi sinyalizasyon işini Alstom’a satacak ve Alstom’un ABD’de hizmet, teknoloji, üretim ve destek alanında işbirliği anlaşmalarına girmesine izin verecek.

GE Alstom’un gaz türbini bölümünü almayı planlıyor. GE ayrıca Fransa’da 1000 iş imkanı da yaratacak. Öte yandan, bu haftanın sonunda Siemens ve MHI kendi tekliflerini revize ettiler. Nakit teliflerini 8,1 milyar €’ya ve Alstom’un enerji işinin değerlendirmesini de 14,6 milyar €’ya yükselttiler.

MHI ise şimdi, üç ayrı ortak girişim yapmak yerine, Alstom’un kombine buhar, şebeke ve hidro-elektrik işindeki hisselerden % 40’ını satın alacak ve nakit katkısını da 800 milyon € kadar arttıracak.

Siemens ilaveten 400 milyon € kadar katkıda bulunacak ve hemen Alstom ile demiryolu sinyalizasyonu dahil “mobilite yönetimi” ile ilgili bir ortak girişim oluşturmayı teklif etti.

Her iki teklifin de avantajları ve dezavantajları olduğu gözlemleniyor. Fransa hükümetinin Pazartesi Alstom Yönetim Kurulu toplanmadan önce tercihi konusunda görüş belirtmesi bekleniyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.