Alman Demiryolları yetiştiremediği yolcularına 40 milyon Euro ödediAlman Demiryolları yetiştiremediği yolcularına 40 milyon Euro ödedi : Alman Demiryolları (DB), geçen sene yolcularına tarihindeki en büyük tazminat miktarını ödedi.

Demiryollarının bir sözcüsünün cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, 2013 yılında toplam 1 milyon 300 bin yolcuya gecikmeler sebebiyle 40 milyon Euro tazminat parası ödendi. 3 bin 500 vakada ise bir arabulucu merciye başvuruldu ve bunların yüzde 88’inde yolcu haklı bulundu. Demiryollarının yolcularına ödediği tazminatın bu kadar yüksek çıkmasının arkasında Avrupa Adalet Divanı’nın geçen sene eylül ayında verdiği bir karar yatıyor.

Buna göre olumsuz hava şartları, sel baskını, grev gibi demiryollarının kusurunun olmadığı faktörlerin yol açtığı gecikmelerde dahi yolculara tazminat hakkı doğuyor. Bir saatlik gecikmede yolcu bilet fiyatının yüzde 25’ini, iki saatlik gecikmede ise yarısını talep edebiliyor. Otelde kalma durumlarında da demiryolu şirketinin otel parasını üstlenmesi gerekiyor. Müşterinin şikayetinin üç ay içinde bir sonuca bağlanmaması durumunda ise konu bir arabulucu merciye intikal ediyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.