Yılmaz Redüktör Ülkemizde İlk Yerli Tramvay Motor ve Dişli Kutusunu ÜrettiBursa’da imalat yapan Durmazlar firması önderliğinde, 3 yıl önce İstanbul firması Yılmaz Redüktör, kardeş firma ELK Motor ve Ankara’dan ASELSAN firması arasında yerli tramvay çekiş sistemi tasarlamak ve üretmek konusunda bir anlaşma yapıldı. Proje, TÜBİTAK-TEYDEB projesi kapsamında yürütüldü ve başarıyla sonuçlandırıldı.

Bu projenin çıktısı olarak şu anda Durmazlar yüzde yüz yerli bir tramvay üretti. Motoru ELK, dişli kutusu Yılmaz Redüktör, sürücüsü Aselsan tarafından üretilen bu yerli tramvayın şasesi ve bogi çekiş sistemi ve tüm sistem entegrasyonu ise Durmazlar tarafından yapıldı.

Yılmaz Redüktör, Türkiye’de üretilen ilk yerli tramvay motor ve dişli kutusunu üretmenin gururunu yaşıyor. Üretilen motor ve şanzıman grubu çok özel bir tasarıma sahip. Bogi, tramvayın ilk hareket mekanizmasını oluşturuyor. 110 kW olan bu motor, şanzımanıyla beraber bir grupta sekiz adet kullanılmasıyla hareketi sağlıyor.

Daha önce bu sistemin tamamı yurt dışından ithal ediliyordu. Şimdi gerek kalmadı. Oldukça da pahalı olan bu ürün, artık çok daha uygun fiyatlara ve tamamen yerli ve milli olarak 1/4 oranında bir fiyata Yılmaz redüktörden temin edilebilecek.

ARGE’ye büyük önem veren Yılmaz Redüktör, ayrıca alternatif dişli malzemeleri ile dişli ömür ve yük taşıma kabiliyetlerinin artırılması, motora entegre sürücü, Nesnelerin interneti, yüksek verimli sonsuz vidalar gibi projeler de yürütüyor.

Demek ki istenince ülkemizde motor ve aktarma organları üretecek babayiğitler çıkıyormuş.

Yılmaz Redüktör, kardeş kuruluşu ELK Motor, Durmazlar makina ve Aselsan’ı yerli ve milli motor üretim gayretleri için tebrik ediyorum.

İlhami Pektaş