Bandırma Bursa Yenişehir Osmaneli Hızlı Tren İhalesini Kazanan Firma Belli Oldu

Bandırma Bursa Yenişehir Osmaneli Hızlı Tren İhalesini Kazanan Firma Belli Oldu

Bandırma Bursa Yenişehir Osmaneli Hızlı Tren İhalesini Kazanan Firma Belli Oldu; Gerçek olan şu… 23 Aralık 2012’de soğuk bir kış günü Balat’ta temel atarken hepimizde büyük heyecan vardı. Bursa’ya hızlı tren gelecek, Türkiye’nin dördüncü büyük kentinin ulaşım anlayışı değişecekti.

Gelin görün ki…

O heyecan bitmeyen tünellerde tükendi. Bir türlü başlanamayan Yenişehir-Osmaneli hattı ihalesi iptal olunca da yıkıldı.

Bu süreçte…

Trenin kategorisi bile değişti, Yüksek Standartlı Demiryolu hattı oldu. Yine de, siyasetçi takibi sürdürdü, milletvekilleri konuyu gündemde tuttular.

Özellikle…

Geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu her ortamda başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ulaştırma Bakanları’na bıkmadan “Bizim tren ne oldu?” diye sordu.

En son da, Gemlik’teki yerli otomobil fabrikası temel atma töreninde Cumhurbaşkanı ve Ulaştırma Bakanı’na yöneltti.

Sonrasında…

5 Ağustos günü bu sütunlardan “İşte beklenen haber: Hızlı trenin bir ucu Bandırma, bir ucu Osmaneli ihaleye çıktı” başlığıyla gelişmeyi duyururken, içimizde, 2018’de yapılıp iptal edilen ihaleye benzemesi kaygısı vardı.

İşte…

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde perşembe günü davet yöntemiyle 5 firmanın katıldığı ihaleyi uzaktan bu kaygıyla izledik.

İlk turda Kolin İnşaat ve Yapı Merkezi ortaklığı 9 milyar 853 milyon 198 bin 717 lira 54 kuruş, Kalyon İnşaat ise 9 milyar 990 milyon 632 bin 770 lira 65 kuruş teklif verdi.

Limak İnşaat ve Heitcap ortaklığı 10 milyar 465 milyon 979 bin 260 lira teklif verirken Özaltın İnşaat’ın teklifi 11 milyar 217 milyon 048 bin 037 lira 61 kuruş, İC İçtaş İnşaat’ın teklifi de 11 milyar 751 milyon 082 bin 094 lira oldu.

İkinci turdaki pazarlık bölümündeyse, Kalyon İnşaat’ın 9 milyar 449 milyon liralık teklifi kabul edildi.

Böylece…

Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı projesinin ihalesini yaklaşık 9.5 milyar liralık teklifiyle Kalyon İnşaat kazandı.

Açıkçası…

Gözlerin ve kulakların Cumhurbaşkanı’nın açıklayacağı müjdeye çevrildiği bir süreçte, bu ihale de Bursa’nın müjdesi oldu.

İhaleyle neler olacak?

Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı’nın 23 Aralık 2012’de temelinin atmasıyla başlayan 106 kilometrelik proje, Bandırma’nın eklenmesiyle Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı adını aldı ve 201 kilometreye ulaştı.

İhaleyle…

56 kilometrelik Bursa-Yenişehir hattının altyapısı bitirilip elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon işlerinden oluşan üstyapısı yapılacak. Aynı şekilde 50 kilometrelik Yenişehir-Osmaneli ve 95 kilometrelik Bursa-Bandırma hatlarının da alt ve üstyapıları yapılacak.

İhale…

Kamu İhale Kurumu onayından sonra yer teslimiyle başlamış olacak.

(Ahmet Emin Yılmaz/Olay)

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar