Kadıköy-Kartal Metro Hattı, İbrahimağa İstasyonu’nda Marmaray Hattı ile entegre olacakAnadolu Yakası için rüya projelerden biri olan Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nda mutlu sona sayılı günler kaldı. Kadıköy-Kartal arasındaki D-100 Karayolu aksında, hızlı ve kitlesel yolcu taşımak ve iki kıta arasında ulaşımı daha da hızlandırmak için projelendirilen Kadıköy-Kartal Metro Hattı, İbrahimağa İstasyonu’nda Marmaray Hattı ile entegre olacak.

Aynı zamanda Kadıköy Meydanı’nda inşa edilen Kadıköy İstasyonu vasıtasıyla deniz bağlantısının da sağlanacağı sistem üzerinde, test sürüşlerinin başarıyla sürdüğü bildirildi.

Mayıs ayında yolcu taşımaya başlayacak…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak tasarlanan ve günde 1,5 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip Kartal-Kadıköy Metro Hattı’nda sürdürülen test sürüşlerinin tamamlanmasının ardından, metronun Mayıs ayında hizmete gireceğini söyledi. Özellikle Anadolu Yakası için bu hattın çok önemli olduğunu, hattın 29 dakika gibi kısa bir sürede aşılacağını kaydeden Topbaş; “Kartal’dan Ayrılıkçeşme İstasyonu’na gelen vatandaşlarımız, Marmaray ile Avrupa Yakası’ndaki diğer istasyonlara geçebilecekler. Kadıköy’den deniz ulaşımıyla da İstanbul’un istenilen noktasına ulaşmak mümkün olacak” dedi.

Pendik-Kaynarca’ya kadar uzatıldı…

Yerin 40 metre altında yürütülen Kadıköy-Kartal hattının toplam uzunluğu 22 kilometre, maliyeti ise 1,6 milyar dolar. Hat 4,5 kilometre daha ilave edilerek, Pendik-Kaynarca’ya kadar uzatıldı. Bu hattın da devreye girmesiyle yapılan toplam harcama, 3 katrilyon 225 milyar liraya ulaşacak.

Son dakikalar LCD ekranlarda…

Kadıköy’den deniz ulaşımını kullanarak İstanbul’un istenilen noktalarına yolculuk yapmak metro ile mümkün olacak. Yerin 40 metre altında yürütülen Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nda, yolcuların her vagon içerisindeki homojen dağılımı da mümkün kılındı.

Öte yandan, her araçta yolcuları anlık haberlerle bilgilendirmek ve reklam amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) yer alıyor. Böylelikle, yolcularla metro makinisti arasında aktif iletişim sağlanabilecek. Pendik-Kaynarca’ya kadar uzatılan hat üzerinde, yolculuklar sırasında titreşim ve ses izolasyonuyla yangın izolatörleri bulunacak.